Na třech výlepových plochách na Masarykově náměstí budou k vidění fotografie Venduly Peterkové ze spolku Prožij Česko, který má sídlo v Hustopečích nad Bečvou, ale sdružuje členy z celé republiky.

„Tato fotografka návštěvníkům nabídne na výlepových sloupech několik témat pod názvy Moravské vinohrady, Benátský karneval, Kouzlo makrofotografie a poslední oblastí jsou Poklady z kredence,“ informoval vedoucí střediska Muzeum a galerie Marek Suchánek.

Na dalších jedenácti výlepových plochách rozmístěných po městě přichází hranické muzeum s výstavou Hranice v proměnách času. Prostřednictvím historických fotografií se budou moci lidé vrátit v čase do ulic poblíž konkrétní výlepové plochy a zavzpomínat si na místa, která dnes už vypadají úplně jinak.

„Každá z jedenácti výlepových ploch nabídne jiné historické snímky ze sbírek hranického muzea. Některé z fotografií zapůjčil historik Jiří Nebeský, některé sběratel a hranický patriot Milan Králik. Některé z fotografií ještě nikdy nebyly publikované,“ přiblížil Marek Suchánek.

Zajímavý nápad na ‚Galerii v ulicích‘ vznikl v souvislosti s pandemií, která uzavřela výstavní síně, a ve světě začaly vznikat venkovní galerie.

„S myšlenkou venkovní výstavy v Hranicích přišel Petr Drozd, předseda spolku Prožij Česko z Hustopeč nad Bečvou. S venkovní výstavou fotografií měli již zkušenost z Prahy, kde vloni na jaře vystavovali na plotě v pražské čtvrti Karlín,“ uvedla ředitelka Městských kulturních zařízení Hranice Naďa Jandová.

Když na začátku letošního roku byly galerie stále zavřené, oslovil Městská kulturní zařízení Hranice, a tak vznikl společný projekt na místních výlepových plochách. „Výstava odstartuje, samozřejmě bez vernisáže, ve středu 17. března. A do kdy potrvá? Dokud nezačne kulturní život a s tím spojený výlep plakátů," doplnila Naďa Jandová. (mat)

Kde výstavu najdete?

Kde výstavu najdete?Kde výstavu najdete?Zdroj: MKZ Hranice