Přesvědčili se o tom zástupci společnosti Gambro- Meopta. Ta pořádá nábory větších počtů nových pracovníků. Na sjednanou schůzku však přišli dokonce někteří uchazeči opilí, jiní projevovali evidentní nezájem o práci. „Je to ukázka současného trendu na trhu práce. Spousta lidí je v evidenci úřadů práce, ale když se jim nabídne zaměstnání, zájem neprojevují. Nedávno jsme měli schůzku v jednom z přerovských hotelů s nezaměstnanými lidmi, kterým jsme chtěli dát práci. Některé jedince jsme však museli okamžitě vykázat, protože byli podnapilí. Jiní nebyli schopni vyplnit náš dotazník. Ten byl však natolik triviální, že to svědčilo o jejich negramotnosti,“ řekl Martin Ledašil, ředitel společnosti Gambro-Meopta, která se zabývá výrobou dialyzačních setů pro zdravotnictví.
Gambro potřebuje dvě stě zaměstnanců, protože navyšuje výrobu a ještě letos by se měl provoz společnosti přemístit do nové haly v areálu Meopty. Nové zaměstnance hledá pomocí olomoucké personální agentury Start.
nemají zájem
„Nábory děláme pro Gambro už od závěru roku 2005. Zpočátku jsme zaznamenali ze strany uchazečů o práci velký zájem, ale situace se začala koncem minulého roku výrazně měnit. Na nábory, kterých jsme uspořádali několik, přišlo spektrum lidí, nad jejichž zájmem o práci visel otazník. Někteří si přišli vysloveně jen pro razítko, aby se prokázali, že se dostavili. Ukazuje se, že lidé mají o práci čím dál méně a méně zájem. Přitom nové zaměstnance si žádají i jiné přerovské podniky, které jsou ve stádiu růstu. Práce je, ale nejsou zájemci,“ uvedla Hana Macková z agentury Start.
Pokud agentura nenajde lidi v regionu, bude je muset hledat v zahraničí, zřejmě na Slovensku. „I když filozofií naší agentury je pomáhat lidem z naší republiky, nic jiného nám nezbude,“ řekla Macková. Přerovský region si stojí v nezaměstnanosti na druhém nejhorším místě v pomyslném žebříčku Olomouckého kraje. Míra nezaměstnanosti na Přerovsku se pohybuje okolo deseti procent. Například v únoru bylo v evidenci úřadu práce 7870 uchazečů z Přerovska. Úředníci z přerovského pracovního úřadu ale potvrzují, že v evidenci jsou zařazeni i ti, kterým práce „nevoní“ a vyhovuje jim pobírat sociální dávky. „Když jsou však vysláni na nějaký nábor či konkurz, musejí doložit, z jakého důvodu na volné místo nemohou nastoupit. Tyto důvody prověřujeme,“ doplnila Milada Vrbová z Úřadu práce v Přerově. Přitom dlouhodobě nezaměstnaní tvoří až dvě třetiny lidí registrovaných na přerovském Úřadu práce. Naprostá většina z nich je bez práce déle než dva roky.