„Na přípravě jídel se podílelo asi deset žen a v nabídce je několik desítek jídel. Každá přišla s jiným nápadem. Snažily jsme se však o to, aby pokrmy byly nejen chutné, ale nabídka byla i pestrá a zajímavá,“ řekla Vlasta Novotná ze Spolku žen ve Špičkách.

Gastrofestival potěšil jak milovníky masa, tak sladkostí, ale zkrátka nepřišli ani příznivci zdravé výživy. Návštěvníci mohli ochutnat například zvěřinovou paštiku, cizrnový salát, mrkvový koláč, masovou roládu, guláš, řízky, bramboráky, ovocný špíz a další pochoutky.

„Letošní novinkou jsou třeba hamburgery, na které se těšili především mladí,“ doplnila Novotná.

I když se pořadatelé obávali, že lidé dají za slunečného počasí přednost spíše práci na zahrádkách, o návštěvníky neměla akce nakonec nouzi.

„Loni jsem se nezúčastnila, takže jsem tu poprvé a nestačím se divit. Jsem úplně překvapená, kolik dobrot se tu sešlo. Všechno tady tak voní, že člověk neví, co si dát dříve,“ svěřila se místní obyvatelka Věra Ševčíková.

„Tato akce je perfektní. Ochutnáme asi od každého něco. Skvělé je to, že je z čeho vybírat. Navíc pivo a limo k tomu, takže jsme spokojení,“ řekl Vít Kitzberger.

O tom, že jídlo je nejen potrava, ale i způsob, jak spojit lidi, ví své i starosta obce Vladimír Zamazal.

„Loni jsme zkusili tuto akci uspořádat poprvé a pro velký úspěch jsme ji letos zopakovali. Je fajn, že lidé ochutnají jídla, která třeba nevaří, ale přitom si i vymění recepty a popovídají si. Věřím, že se nám tady dnes podařilo vytvořit příjemnou atmosféru a že se návštěvníci trochu odreagovali, dobře se najedli a pobavili se,“ sdělil starosta obce Vladimír Zamazal. (dar)

DAGMER ROZKOŠNÁ