O peníze z rozpočtu měst mohou v lednu a únoru žádat neziskovky, příspěvkové organizace či fyzické osoby, které se zabývají kulturou, vzděláváním, volnočasovými aktivitami, ale také zdravotními a sociálními službami.

V Přerově jde na tyto aktivity z grantů 1 622 000 korun, v Hranicích milion dvě stě tisíc. Částky na kulturu jsou o něco nižší než loni, částečně je na vině hospodářská krize, kvůli které se města při plánování rozpočtu držela více při zemi.

Grant pro investice zatím nevypsali

O sedmdesát tisíc korun je oproti loňsku pokrácený kulturní grant v Hranicích.

„To ale proto, že část peněz dostane zvlášť Městské kulturní zařízení. Navíc na kulturu dáváme i během roku příspěvky na činnost,“ vysvětlil mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Část kulturních akcí navíc podle něj spadá i pod grant spolupráce s partnerskými městy, kde je letos tři sta tisíc korun. Na sociální a zdravotní služby jde v Hranicích 220 tisíc korun, na tělovýchovu 300 tisíc, na vzdělání dalších padesát tisíc.

Kvůli krizi ale město dosud nevypsalo grant pro investice v kultuře a sportu. Loni v něm přitom byly téměř dva miliony korun.

„Zatím jsme ho skutečně nevypisovali, investice se budou řešit v únoru,“ doplnil Bakovský, podle něhož není vyloučeno, že se peníze na investice ještě najdou.

O peníze z grantů mohou organizace požádat do konce ledna, v případě, že se celá částka nevyčerpá, vypíše radnice ještě druhé kolo řízení.

V Přerově na granty o dvacet procent méně

„Při projednávání rozpočtu byl návrh oproti loňsku částku pro granty snížit o dvacet procent. V některých případech se o tom hodně diskutovalo, takže ne vždy je to přesně těch dvacet procent, nicméně takové je přibližně snížení grantů oproti roku 2009,“ řekl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Největší díl z celé částky ukrojí granty pro sport.

„Do těch jde 1 435 000 korun. Dalších sto padesát tisíc máme vyhrazeno pro volnočasové aktivity,“ uvedl Miroslav Lakomý z odboru školství, který má granty na starosti.

V sociální a zdravotní oblasti jsou granty celkem ve výši 685 tisíc korun.

„Loni to bylo 1,2 milionu, čili to snížení je znát,“ sdělila referentka odboru sociálních služeb a zdravotnictví Blanka Hrubá, podle které loni dostali peníze z grantu všichni žadatelé. „I když samozřejmě ne v celé výši, jakou požadovali,“ dodala. Na kulturu půjde v grantech 352 tisíc korun.

O peníze z grantů mohou žádat zájemci do 10. února, poté je projednají komise, určené pracovní skupiny a rada města. „Definitivní výsledek dá až zastupitelstvo na svém dubnovém zasedání,“ doplnil Lakomý.

V Kojetíně letos granty nevypsali vůbec.

„Máme jiný postup, přispíváme na konkrétní akce formou dotací,“ sdělila Jana Nakládalová z odboru vnitřních věcí a školství. Loni tam na kulturní, sportovní a podobné akce rozdělili kolem 700 tisíc korun.

„V návrhu rozpočtu je stejná částka jako loni, nekrátili jsme ji,“ řekl místostarosta Jiří Šírek, podle kterého bude termín pro podávání žádostí o dotace končit v druhé polovině února, aby je mohlo projednat březnové zastupitelstvo.

V Tovačově zatím není částka na granty ještě schválená.

„Budeme je vypisovat, ale teprve až bude schválený rozpočet. Loni šlo na tyto účely sto padesát tisíc,“ poznamenala tajemnice městského úřadu Ivana Kociánová.

827 960 korun určili pro kulturu, sport, zájmovou činnost a sociální oblast v Lipníku nad Bečvou. Největší část těchto peněz, 435 tisíc, půjde právě do sportu a tělovýchovy.

„Granty vypisujeme každoročně. Zájemci o ně mohou žádat do konce ledna,“ sdělila Lucie Žídková, vedoucí odboru školství a kultury.