Zuzana Rábová se podle svých slov obětí necítí. Přesto ale přiznává, že třístránkový dopis, který je dílem rodičů několika studentů, byl poslední kapkou k tomu, aby se po sedmnácti letech rozhodla ukončit na škole své působení.

„Dohodla jsem se s panem ředitelem, že jakmile si najdu jiné místo, z gymnázia odejdu,“ uvedla Rábová s tím, že by teď pro změnu ráda učila na základní škole.

Samotný anonym ji prý k rozhodnutí odejít nepřiměl.

„Já ho nechápu ani tak jako útok proti mé osobě, jako spíš proti tomu předmětu, který učím. Víte, chemie má své limitace. Můžete snížit požadavky, ale má to své mantinely a já chci odejít proto, že se již delší dobu cítím být tlačena k jejich překročení,“ uvedla kantorka, která uznává, že je přísná, ale poukazovat na její styl výuky a chování ke studentům formou anonymního pamfletu považuje za nešťastné.

Stejný názor má i ředitel gymnázia Radovan Langer.

„Já vlastně ani nevím, komu na jeho stížnost odpovědět,“ řekl s tím, že by mnohem více uvítal, kdyby za ním nespokojení rodiče přišli raději osobně, nebo se alespoň pod slova kritiky podepsali. Namísto toho putoval anonym i na Krajský úřad v Olomouci, který je zřizovatelem školy, a také na Českou školní inspekci. „Ta se musí anonymem zabývat ze zákona,“ vysvětlil Langer.

Vedení gymnázia rozdalo studentům dotazníky, aby zjistilo, jaký panuje na kritizovanou kantorku obecný názor. „Ony ale obsah anonymu nepotvrdily,“ uvedl ředitel, který celou záležitost projednával i s rodičovských výborem, jež se s obsahem dopisu rovněž neztotožnil.

Školní inspektoři zpovídali pro změnu třídní učitele těch tříd, ve kterých Rábová učí. Stejně tak si vyslechli i názor samotné učitelky a jejího nadřízeného. Výsledky šetření jsou však podle Langera neveřejné a škola se je tím pádem vůbec nemusí dozvědět.

„Dostanou se pouze zřizovateli. A ten, pokud opravdu došlo k pochybení, by po mně jako nadřízeném mohl chtít vyvození důsledků. Zatím se však nic takového nestalo. Nikdo se neozval,“ uzavřel Langer.

Studenti i absolventi se své chemikářky zastávají na internetu. Na Facebooku se objevují názory jako: „Jsem už 13 let z gymplu. Nikdo mi nedal do života tolik, jako paní Rábová.“

Jinou, současnou studentku gymnázia, napadlo vyrobit placky s nápisem: Podporuji Zuzku.

Další diskutující nazývá studenty, kteří si doma na svou učitelku stěžovali rodičům, malými rozmazlenými děcky maloměšťáků: „Paní Rábová je náročná, ale ví, proč to dělá. Chtěli jste na gympl? Jste tady, tak makejte,“ vzkazuje jim na Facebooku.