Každá skupinka pojala svůj projekt trochu jinak. Čeští studenti se rozhodli, že natočí krátký film.

„Nebáli jsme se ani tak toho, že to má být v angličtině. Největší starosti nám dělalo to, že naše prezentace bude úplně jiná, než ty ostatní,“ řekla jedna ze studentek Veronika Hlavinková. Žáci natočili rozhovory se svými vyučujícími, na názory k tématu demokracie se ptali i svých rodičů a prarodičů. Anketě neunikli ani jejich spolužáci.

„Hlavním cílem projektu je motivace žáků k aktivnímu občanství, rozšíření jejich povědomí a zájmu o místní, národní i evropské otázky. Naši studenti měli největší úspěch. Bylo to velice dojemné a působivé,“ nešetřila chválou jejich učitelka Alena Slováková.

Důležitou součástí konference, která se uskutečnila v polovině května, bylo i zdokonalení jazykových schopností zúčastněných gymnazistů.

„Mohla jsem si procvičit nejen angličtinu, ale i francouzštinu. Rodina, u které jsem byla ubytovaná, mi navíc nabídla, že k nim mohu v létě přijet na prázdniny,“ doplnila Lucie Hajdová, která spolu s dalšími pěti spolužáky a dvěma učitelkami stihla obejít i nejvýznamnější památky v Paříži.