Scéna, kdy se detektiv nebo policejní vyšetřovatel náhodou nachází v místě, kde se právě stala vražda, je ve filmech a seriálech naprosto běžná. V životě se však podobné případy stávají také. Své o tom ví mladý záchranář z Hranicka Ondřej Kocián.

„Vracel jsem s přítelkyní z výletu a u Polomi, asi deset aut před námi, se stala dopravní nehoda,“ vzpomíná jen na pár týdnů starou událost profesionální hasič.

„Srazil se tam autobus a dva osobáky,“ připomíná podrobnosti.

Jedna z pasažérek byla v autě zaklíněná. Kocián jí poskytl posttraumatickou péči, protože byla velmi rozrušená.

„Ta péče spočívá v tom, že zraněným vysvětlujeme, co se stalo, ptáme se jich, jestli je něco nebolí a snažíme se zjistit, jaké mají zranění, aby pak měli lékaři ulehčenou práci,“ vysvětluje Ondřej.

Zasahoval u nehody fiatu

Tuto středu jel mladý záchranář přes Teplice nad Bečvou a na křižovatce u železničního podjezdu opět natrefil na dopravní nehodu.

„Byl jsem sice v práci, ale jel jsem něco vyřídit a neměl jsem u sebe ani výstroj,“ říká Kocián. Společně s dalšími dvěma lidmi, z nichž jeden pracoval u záchranné služby, pomohl vytáhnout z bouraného fiatu starší ženu a uložil ji do stabilizované polohy.Hasič Ondřej Kocián

„Hlavně jsem se věnoval řidičce, která mírně upadala do šoku. Třásla se, chvílemi neviděla a tak jsem ji uklidňoval. Pro lékaře pak bylo snažší, když už nebyla tak vystresovaná,“ říká hasič, který už se díky dvěma podobným letošním událostem může skoro cítit jako anděl strážný.

SOUVISEJÍCÍ: Fiat se srazil s tatrou, 73letá žena je těžce zraněná

„Na osud věřím jen částečně. Je pravdou, že hasičem jsem chtěl být od dětství, ale nikdy jsem si nemyslel, že mě budou potkávat nehody i v civilu,“ svěřuje se Ondřej, který slouží u profesionálního sboru v Hranicích už třetím rokem.

„Bylo těžké se tam dostat, ale rozhodl jsem se dobře, ta práce mě moc baví,“ pokračuje ve vyprávění.

Každý zásah je podle něj jiný a neustále je kde a s čím pomáhat.

„Pokaždé je to jiné. Lidé reagují na bolest různě, někdo je úplně v šoku, nic neříká, jiný to snáší lépe a spolupracuje,“ dělí se o své zážitky záchranář, který spolu se svými kolegy absolvuje každou chvíli školení, jehož součástí je i psychologický kurz.

„Myslím si, že zdravého člověka je při nehodě mnohem těžší uklidnit než těžce zraněného,“ uzavírá Ondřej Kocián.

Velitel si ho nemůže vynachválit

Jeho velitel Arnošt Lenoch je na svého podřízeného velmi pyšný.

„Na jeho příkladu je názorně vidět, že hasiči nepomáhají jen ve své pracovní době, ale i v osobní volnu. Někdo by mohl říct, že je to jejich práce, ale přesto si myslím, že Ondřej zareagoval naprosto profesionálně a že si za svůj čin zaslouží ocenění,“ chválí ho Lenoch.