Naštěstí šlo o falešný poplach, který odstartoval taktické cvičení hasičů, policistů, zdravotníků a vojáků. Ti však v obci zasahovali, jako kdyby skutečně obec zaplavila velká voda, kterou tu obyvatelé zažili před deseti lety.

V obecním úřadě zasedal krizový štáb a došlo i k evakuaci několika desítek osob. „Byla to velmi prospěšná akce. Vyzkoušeli jsme si součinnost několika složek a celého systému. Odhalili jsme i nedostatky, které je třeba napravit,“ zhodnotil význam cvičení starosta Troubek Radek Brázda.

Cvičení složek IZS se koná každoročně, loni to bylo na téma úmyslné založení požáru lesa v Týně nad Bečvou. Při včerejších simulovaných záplavách největší nebezpečí spočívalo v ucpaném korytě řeky, které zatarasily naplavené klády a vytvářely hráz.

„Vydali jsme rozkaz k nasazení jednotky s člunem na řeku Bečvu. Jejím úkolem bylo odstranit naplavené klády,“ vysvětlil velitel zásahu hasičů Petr Mika. Včerejší cvičení se neobešlo ani bez evakuace osob.

„Došlo k evakuaci osob z místní ubytovny a dětí ze základní školy. Celkem šlo zhruba o pětašedesát osob, z nichž část byla přemístěna do tábora pro nouzové přežití a zbytek byl převezen autobusy do kina Hvězda v Přerově,“ popsal průběh cvičení vedoucí oddělení IZS a výkonu služby HZS Olomouckého kraje Jaromír Šindler.

Své úkoly plnili ale i policisté a zdravotníci. Muži v uniformách museli uzavřít silnice uvnitř obce a zřídit objížďku. Zdravotníci měli za úkol ošetřit a převzít zraněnou osobu. „Tato cvičení mají velký přínos. Teoretické znalosti vám nikdy nenahradí praxi, kterou tímto způsobem získáváme,“ svěřil se profesionální hasič z Přerova František Hanák.

 

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika