Ani jedno, ani druhé. Hasiči spolu s policisty a zdravotnickou záchrannou službou prověřovali, jak v Přerově funguje Integrovaný záchranný systém.

Hlavní zásah se odehrával v areálu logistického centra společnosti Emos v Lipnické ulici na okraji města. Na místo postupně přijíždělo osm hasičských jednotek z Přerova a okolí, které likvidovaly „rozsáhlý požár“.

Simulovaná akce vypadala věrohodně. U vchodu do firmy stáli policisté, kteří odmítali vpustit kohokoliv dovnitř. Hasičské stříkačky na místě likvidovaly vzniklé zplodiny. „Dovnitř nesmíte,“ ukázal neoblomně směrem k východu policista.

„Tématem taktického cvičení všech složek Integrovaného záchranného systému je požár Logistického centra firmy Emos. Šlo o to modelovat požár velkého rozsahu, který by mohl ohrozit zplodinami i obyvatele města,“ uvedl na pravou míru manévry hasičů a policistů Jaromír Šindler z Hasičského záchranného sboru. V logistickém centru měl začít hořet skladovaný materiál od elektroinstalace.

Podle Šindlera je smyslem společného zásahu prověřit součinnost všech složek. „Provádíme zkoušku spojení s krizovým štábem města a prověřujeme i vzájemnou komunikaci s pomocí radiostanic,“ shrnul.

Součástí zásahu byla i záchrana jedné osoby, kterou hasiči evakuovali přímo z požářiště a předali do rukou lékařů zdravotnické záchranné služby. „Účelem cvičení je praktické procvičení postupů a činnosti při požáru, který je spojený s únikem neznámých toxických látek do ovzduší. Součástí zásahu je tedy i nácvik evakuace základní školy v Předmostí,“ upřesnila přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Školáci se museli dopoledne přemístit do připravených evakuačních objektů a po skončení akce zase v doprovodu policistů vrátit zpět do školy.