Devatenáct jednotek požární ochrany páté kategorie, které zasahují pouze v rámci své obce, čeká odborný výcvik ještě dnes.

„Na Olomoucku je sedmadevadesát jednotek páté kategorie, dvacet z nich počítáme mezi nezařazené, protože nejsou zcela akce schopné. Takovýhle výcvik děláme dvakrát do roka a toto je pátý běh,“ uvedl Libor Popp, ředitel odboru integrovaného záchranného systému a služeb, krajských hasičů.

Dobrovolní hasiči páté kategorie sice pomáhají pouze v rámci obce, ale když přijde mimořádná událost, profesionálové s nimi počítají. Proto se také výcviku účastní.

„Skoro vůbec nezasahujeme a tohle je pro nás první cvičení, které absolvujeme. Myslím, že nejužitečnější pro nás je zdravotní příprava a první pomoc. Jsme rádi, že tady můžeme být,“ uvedl Aleš Zavadil, velitel jednotky Sboru dobrovolných hasičů Svésedlice.

Kromě hasičů se na Libavou sjeli i starostové některých obcí. „Tohle je určitě dobrá věc, je to k nezaplacení. Co si tady ti kluci mohou vyzkoušet a zjistit přímo na místě, je k nezaplacení. Bez toho to nejde,“ uvedl starosta Huzové Milan Zehnal, sám dobrovolný hasič.

Během dvou dnů si účastníci projdou deset stanovišť, přičemž každé z nich je jinak zaměřené. „Například na stanovišti práce na vodě se všichni seznámí s tím, jaká plavidla se používají, převlečou se do speciálních oděvů, budou manévrovat s lodí, zkusí se dostat do člunu z vody a taky z něj vyskakovat,“ pokračoval ředitel Popp.

Velká záchranná akce, kde zasahovali dobrovolní hasičí páté kategorie, se odehrála třeba před třemi lety. Tehdy se vlivem jarního tání zvýšila hladina Moravy v oblasti Černovíru, Horky a Chomoutova.

„Tam byly tehdy pětky povolány. Při povodních v roce 1997 pak zasahovaly všechny dobrovolné jednotky z okresu Olomouc,“ doplnil Popp.