Soutěž začala už odpoledne testy a štafetou. Do večera museli hasiči zvládnout ještě požární poplach, při kterém bylo jejich úkolem se co nejrychleji obléknout do zásahového obleku. Hlavní část soutěže se ale odehrává v noci. „Na trase dlouhé kolem 40 kilometrů jsou hvězdicovitě rozmístěná stanoviště, kde týmy plní zadané úkoly,“ řekl za pořadatele Jiří Janáček. Náplň soutěže se každý rok mění, takže pravidelní účastníci do poslední chvíle nevědí, co je čeká. Velkou fantazii pořadatelů ukazují i názvy jako Útěk z Alkatrazu, Příteli, chvátej, SOS, Nekonečný útok či Proč je v noci tma. „V této disciplíně si musejí poradit s pádem drátu vysokého napětí,“ uvedl Janáček.

Patnáct nočních úkolů má hlavně prověřit schopnosti hasičů a to, jak umějí zacházet s technikou. Podobnou soutěž pořádali před lety na Plzeňsku, a právě odtud se inspirovali Radslavičtí. „A my jsme ji předali zase dál – do bardejovského okresu na Slovensko,“ řekl starosta Stanislav Jemelík. Velitel Dobrovolného hasičského sboru Zlaté a předseda okresního výboru Dobrovolné požární ochrany v Bardejově Jan Hirčak jeho slova potvrzuje. „Byli jsme tu poprvé v roce 2004 a inspirovali jsme se. Využíváme členitost terénu a požární poplach neděláme v hasičské zbrojnici, ale ve vojenském stanu, ale jinak je to podobné,“ uvedl Hirčak.

„O soutěž je velký zájem, i letos se přihlásila dvě nová družstva. Úroveň týmů se během let hodně zlepšuje,“ zhodnotil rozhodčí a pořadatel z SDH Radslavice Svatopluk Libigr. „Mezi osmadvaceti družstvy jsou i dvě z Polska a tři ze Slovenska,“ řekl Janáček.