„K hasičům nastoupil v roce 1999 do Přerova jako výjezdový hasič, jeho cesta vedla poté do Olomouce, kde se specializoval na lezecké záchranářství a stal se součástí lezeckého družstva,“ informovala mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.

Od roku 2011 pak velel hranické stanici, která spadá do kategorie P2. „Nejvíce si cením toho, že se mi v Hranicích podařilo během let vybudovat pro hasiče sportovní výcvikový areál. Už léta zde s kolegou Arnoštem Lenochem pořádáme tradiční soutěž Hranická věž, která je zařazená do série závodů Českého poháru ve dvojboji,“ popisuje Tomáš Novák.

Vyzdvihuje také úzkou spolupráci a dlouhodobé perfektní vztahy se samosprávou, institucemi a soukromými firmami ve městě.

Ilustrační foto
Plesová sezona na Hranicku pomalu končí. Podívejte se, kam se dá vyrazit

„Vždy mi záleželo na tom, aby byli kluci připraveni na všechna nebezpečí, která se mohou v regionu vyskytnout. Proto jsme pravidelně připravovali společná cvičení s armádou, v průmyslových areálech nebo například v unikátních jeskyních. Podíleli jsme se také na organizaci různých akcí pro školy, děti i veřejnost,“ vysvětluje nyní již bývalý velitel, který působil rovněž jako instruktor pro výcviky ve flashover kontejneru, kde se hasiči připravují na zdolávání požárů v uzavřených prostorách.

Vztahy v regionu prověřila covidová léta. „Hasiči pomáhali například v místní nemocnici a podíleli se na mnoha činnostech v souvislosti s bojem proti pandemii. Jako zkušený člen posttraumatického týmu pak pomáhal v krajském asistenčním centru válečným běžencům z Ukrajiny,“ vyzdvihla Lucie Balážová.

Prvním dítětem, které se letos narodilo v přerovské porodnici, je malá Sofi z Potštátu. Narodila se 2. ledna v 11.20 hodin.
První miminko roku 2024 v přerovské porodnici: Sofi z Potštátu

Věnoval se také preventivně-výchovné činnosti na základních školách. „Nejvíce mě bavila práce s lidmi. Bude mi rozhodně chybět kolektiv, který byl na hranické stanici skvělý. Rád se za kolegy zastavím. Přeji jim pevné nervy, vytrvalost a výdrž a zároveň jim děkuji za pomoc a podporu, kterou mi na maximum projevovali celých dvanáct let,“ uzavřel Tomáš Novák, který je držitelem celostátní medaile Za věrnost II. stupně.

„Tomášovi děkujeme za léta věrné a spolehlivé služby a přejeme do dalších let mnoho elánu a úspěchů,“ doplnila mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.

Podívejte se, jak hasiči zdolávají Hranickou věž

Zdroj: DENÍK/Liba Mátlová