O holý život totiž v rozbouřených vodách na Hranicku zápasili celkem tři lidé. Auto se dvěma muži odnesl proud vody z hlavní silnice ve směru od Hustopečí, další pak bojoval o přežití v koruně stromu.

Jiný řidič, jehož auto našli policisté opuštěné u obce Špičky, měl velké štěstí, a podařilo se mu před velkou vodou utéct.

„Vyprošťování dvou osob z rozbouřené vody probíhalo za dramatických okolností. Muži z Hustopečska jeli v autě po silnici mezi obcemi Heřmanice a Starý Jičín. Proud vody najednou strhl auto z cesty a oni se ocitli v poli asi 150 metrů pod cestou,“ vylíčil ředitel Hasičského záchranného sboru v Přerově Miroslav Čoček, který se na záchraně podílel.

„Jeden z nich uvízl na střeše auta, druhého vlekl proud asi sto metrů, až se zachytil o kmen stromu. Ve vodě strávili asi dvě a půl hodiny,“ uvedl šéf přerovských hasičů. Jen díky tomu, že je po cestě k zásahům objevili hasiči, vyvázli živí.

„Záchrana přijela na poslední chvíli, protože celá akce probíhala za značně ztížených podmínek. Kvůli počasí nemohl vzlétnout vrtulník, a tak jsme museli najet tatrou do zaplavené silnice a na vodu pak vyrazil člun se dvěma záchranáři. Ti muže vyprostili ze sevření ledové vody,“ poznamenal Čoček.

Zatímco prvního na střeše auta se podařilo najít hned, hledání druhého trvalo asi dvě a půl hodiny. „Pro oba vysílené muže si přijeli jejich rodinní příslušníci z Hustopečska. Lékaři je ošetřili a oba jsou v pořádku. Převoz do nemocnice ale odmítli,“ doplnil ředitel.

Dalšího muže, který bojoval o přežití, zachraňovali hasiči přímo v Hustopečích nad Bečvou. Muž jel na kole a strhl ho proud vody nad retenční nádrží v obci, která se vylila z břehů. Dravá voda pak jeho tělo vymrštila do koruny stromu. „S pomocí člunu jsme ho vyprostili a neutrpěl žádné zranění,“ řekl Miroslav Čoček.

Dravý proud vody odplavil z hlavního tahu mezi Hustopečemi a Hranicemi i další osobní auto, které skončilo asi sedmdesát metrů od silnice v poli.

„Mezi obcemi Černotín a Špičky strhl auto proud vody a v okamžiku, kdy došlo k zatopení vnitřního prostoru, se řidiči podařilo otevřít boční dveře a vyplavat ven. Vyvázl bez zranění a je v pořádku,“ uvedla přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Podle ní objevili policisté několik desítek metrů od cesty prázdné vozidlo a měli obavy, že řidič utonul.

„Naše obavy se naštěstí nepotvrdily a podařilo se nám ho vypátrat v Teplicích nad Bečvou, kam cestoval. Z místa před pohromou naštěstí včas utekl do bezpečí,“ dodala mluvčí.

Jedinou tragickou obětí záplav na Hranicku se stal třicetiletý muž, který ve středu v noci utonul v Černotíně.