Hlavním důvodem kroku jsou peníze, které ze stále fungujících automatů plynou. A ty rozhodně nejsou zanedbatelné. Na konci roku 2012 se v Hranicích evidovalo 251 hracích zařízení, ze kterých město inkasovalo dvanáct a půl milionu korun. Letos se z daní automatů očekává hned třináct milionů a další miliony by podle výhledu měly přitéct i do rozpočtu následujícího roku.

„Příjmy z hazardu máme zapojeny do rozpočtu letošního roku a počítáme s nimi i v rozpočtovém výhledu. Jde tedy v podstatě o potvrzení původně plánovaného vývoje," upřesnila starostka Hranic Radka Ondriášová.

Tiskový mluvčí Městského úřadu v Hranicích Petr Bakovský dodal, že dalším důvodem neměnných podmínek jsou právě už dříve nastavená pravidla dohody. Z těch město kvůli možným komplikacím couvnout nechce.

Už více než rok totiž provozovatelé v Hranicích počítají s tím, že svá zařízení mohou v Hranicích nechat maximálně do konce roku 2014. Pokud jim povolení dalo samotné město, museli automat stáhnout už ke konci loňského roku.

„Pokud by zastupitelé skutečně potvrdili tu možnost, kterou jim rozhodnutí Ústavního soudu dávalo, mohly by následovat soudní spory, protože by varianta dopadala právě na provozovatele těchto zařízení," řekl.

Částky nad deset milionů z hazardu do Hranic plynou až od roku 2012, po změně „loterijního" zákona. V minulosti byly cifry podstatně nižší. Zatímco v současnosti se finance mohou využít na různé investiční akce, dříve mohla města tyto peníze využít pouze do oblasti školství nebo třeba do sociální oblasti.

„Dříve jsme tyto peníze využívali na fasády mateřských škol ve městě," uzavřel Petr Bakovský.