Návrh obecně závazné vyhlášky, která zakazuje provoz heren v historickém centru města, předložil radní Ondřej Vlček (KDU-ČSL). Jeho podnět navazuje na nový loterijní zákon, který zpřísní podmínky pro provozovatele hazardu. Platit začne taktéž počátkem nového roku.

„Je zřejmé, že se dnes provozovatelé připravují na tvrdší podmínky provozování hazardu, které s sebou účinnost nového loterijního zákona přináší – především stavební rekonstrukce herních prostor a technické vybavení. Z mého pohledu je tedy i směrem k nim fér dopředu jasně stanovit, kde bude možné provozovat a kde nikoli, tak aby jasně věděli, kde má smysl svou provozovnu upravovat," vysvětlil Ondřej Vlček.

Do debaty zasáhl Andrej Čírtek z České komory loterijního průmyslu, který upozornil na přísné podmínky pro podnikatele.

„Účinnost vyhlášky nastává za necelé dva měsíce a těm několika podnikatelům bude ukončen provoz. Doporučuji odložit účinnost vyhlášky, je potřeba vyřešit zaměstnanecké i nájemní smlouvy, to se za dva měsíce stihnout nedá," apeloval na zastupitele.

Na nebezpečí, ale zároveň nutnost vyhlášky upozornil radní Vilém Zeiner (Nezávislí). „Jakákoliv prohibice sebou přináší ještě škodlivější jevy. Návrh podporuji a nemyslím si, že to hráči budou mít na internetu jednodušší. Jedná se nám o ty, kteří v hernách utrácejí peníze z našich sociálních daní," vysvětlil Zeiner.

Zastupitelka: Problémy jsou spíš s alkoholem

Stáhnout návrh a počkat, jak bude loterijní zákon vypadat v praxi, navrhla zastupitelka Jarmila Musilová (Unie pro Lipník).

„Nejsem zastáncem hazardu. Počkala bych ale s vyhláškou na pozdější dobu až vejde zákon a uvidíme, jaký bude mít dopad. Problémy s rušením nočního klidu nejsou kvůli automatům, jako spíše kvůli alkoholu," shrnula problematiku.

Naopak celoplošný zákaz herních provozoven se neúspěšně snažil prosadit Václav Navrátil (KSČM). „Jsem pro úplné vymýcení nešvaru z města. Návrh Ondřeje Vlčka je polovičatý – myslet si, že si uklidíme v obýváku a všude jinde necháme nepořádek, je pokrytecké," zmínil.

Zasedání se účastnila také senátorka a krajská zastupitelka Jitka Seitlová. „Historické centrum má zůstat historickým centrum, nádherně jsme ho opravili a kvůli památkám k nám jezdí lidé. Myslím, že herny nejsou tím, co ho povyšuje a zvelebuje," řekla na podporu vyhlášky.

Návrh nakonec hladce prošel, proti hlasoval pouze jeden člen zastupitelstva. Lidé vyhlášku vítají.

„Určitě to bude lepší. Nemyslím si, že se něco vyřeší, velké firmy si najdou cestu – ať už přes počítače nebo mobily. Nicméně už to může být více kontrolované. Ruku v ruce s tím jde i kriminalita, lidé se v centru večer bojí chodit," zmínil šestatřicetiletý David K. z Lipníku nad Bečvou.

A jak nová vyhláška i zákon postihne provozovatele dotčených heren? Jejich názory se nepodařilo získat, personál podniku v ulici B. Vlčka o změnách netušil a v ulici 28. října se o konec byznysu nebojí – podle zdejší obsluhy povolení k provozování herny potrvá ještě celý příští rok, vyhláška-nevyhláška.

Nový loterijní zákon
Nebezpečí hazardu bude od 1. ledna podle Andreje Čírtka z České komory loterijního průmyslu stále velké. „Čím dál více hráčů a větší tržba se přesune na internet a to je něco, co obec regulovat nemůže. Každý z nás si může hrát sázkovou hru na svém telefonu, a proto už je velmi relativní sahat k nějakým prohibičním opatřením. V nebytových prostorách bude totiž hazardní hra od příštího roku lépe kontrolovaná než na internetu," vysvětlil.
Od 1. ledna nastane podle něj historický zlom. „Legálně bude možné mít na internetu kasino, otevře se nový velký trh, kam se podnikatelé budou snažit hráče převést. I to přispěje k tomu, že se tvrdé sázkové hry budou co nejrychleji přesouvat na internet," dodal s tím, že Češi v loňském roce prosázeli nejvíce za celou historii – 135 miliard korun. „Je to dáno i hospodářským růstem. Peníze už nejdou na vrub hernám nebo kasinům v kamenném prostředí, ale hlavně internetovému modernímu hraní. Sázkový průmysl jako takový bude v České republice dál prosperovat, dál bude mít obrovskou cílovou skupinu a bude se mu dařit – jenom se bude měnit způsob jeho provozování," uzavřel Andrej Čírtek.