„Kastelán Jan Lauro přišel s tím, že lidé už léta chodí kolem plastové trubky, která se ke středověkému hradu moc nehodí. Zadání voda nás nadchlo, ale nechtěli jsme jít úplně do umělecké činnosti, protože funkčnost díla přece jen trochu svazuje. Nový prvek jsme pojmenovali pracovně Sedmička - kvůli jeho tvaru,“ přiblížil Anton Vadovič, který má uměleckou dílnu v Praze a zabývá se převážně designovou výrobou nožů.

Na novém exponátu pro hrad pracuje pět kovářů - kromě Antona Vadoviče také Jan Hájek starší, Jan Hájek mladší, Jan Šerák a Petr Soudek.

„Na prvním nádvoří je dnes kamenné koryto a za ním vyvedená trubka s kohoutkem. Celá naše konstrukce, byť není rozměrná a její výška je tak metr dvacet, bude nalepená z boku na tom korytě. Nejde o nic monumentálního a půjde to celé do prostoru. Opustí se tím kotvení na historický objekt,“ řekl.

Hrajeme si hlavně s kohoutkem

Umělečtí kováři mají podle něj trochu svázané ruce funkčností díla, které musí být hlavně praktické.

„Jsme pro čistou kovařinu a hrajeme si hlavně s kohoutkem, který je zřejmě nejzdobnější částí. Materiálem je nerezová ocel - pracujeme s kontrastem nerezu a klasického černého. Musíme počítat s tím, že si teoreticky kohoutkem může zatočit každý, kdo na hrad přijde - a letos je podle kastelána návštěvnost opravdu vysoká,“ vysvětlil Anton Vadovič s tím, že umělečtí kováři se u výhně téměř nezastaví.

„Pracujeme od devíti ráno až do sedmi hodin večer, ale třeba v pondělí jsme končili až o půl jedenácté v noci - vždycky je totiž lepší mít nějakou časovou rezervu,“ zmínil.

Mistři černého cechu mají na zhotovení exponátu pro hrad během Kovářského fóra vždy necelý týden – a hotovo má být v pátek.

Kovářský víkend

Rozžhavená výheň na třetím nádvoří přitahuje už od neděle pozornost návštěvníků, kteří mohou pozorovat, jak nový exponát vzniká.

„Přijeli jsme se podívat na nový renesanční palác a zastávka na kovářském nádvoří je pro nás zpestřením. Chystáme se o víkendu i na Hefaiston,“ řekla jedna z návštěvnic, která na Helfštýn dorazila s celou rodinou.

Celosvětové setkání uměleckých kovářů - Hefaiston, na které letos kvůli pandemii dorazí méně účastníků ze zahraničí a akce bude tentokrát spíše česko-slovenská, se uskuteční nadcházející víkend - v sobotu 28. a neděli 29. srpna.

Lidé mohou po celý víkend obdivovat nejen živou tvorbu, ale také vystavené exponáty na druhém nádvoří.