Návštěvníci hradu budou moci obdivovat na tři stovky exponátů a očekává se účast bezmála pěti set kovářů a teoretiků z dvaceti zemí. Někteří z nich jsou přitom na Hefaistonu nováčky - jako třeba kováři z Chorvatska, Lotyšska, Litvy nebo Uzbekistánu. Podle vedoucí Správy hradu Helfštýna Marcely Kleckerové se během soutěžní přehlídky představí kováři na jedenácti pracovištích.

Inspirace pro kováře

„Pro kováře je účast na Hefaistonu vždy inspirací a obohacením, protože mohou srovnávat různé, mnohdy zcela odlišné pohledy na tvorbu uměleckých kovářských děl,“ líčí Kleckerová.

K tradičním zástupcům černého řemesla z evropských zemí totiž přibudou nové tváře. „Je zajímavé také sledovat, jak se přítomní na jednotlivých ročnících vyvíjejí. Poprvé třeba vystaví průměrnou věc, a v dalším roce má jejich práce už mnohem vyšší úroveň,“ poznamenala.

Mezinárodní setkání uměleckých kovářů začíná pro veřejnost v sobotu ráno a končí v neděli odpoledne. Kováři mají na zhotovení děl časový limit dvě hodiny a vykované práce se později stávají součástí sbírek hradu.

Plastiky, zbraně i šperky

Práce se hodnotí v několika kategoriích jako klasické kovářství, volná plastika, zbraně, šperky nebo odlévání bronzu. Na Hefaistonu kromě zahraničních hostů tradičně vystavují také studenti několika uměleckých škol ze všech koutů České republiky.

„Nejdelší spolupráce je přitom se Střední průmyslovou školou v Turnově, z dalších měst je to pak Třebíč, Brno, Luhačovice, Ostrava, nebo Praha,“ upřesnila vedoucí Správy hradu.

Dračí lavička bude hotová

Mezi exponáty na nádvoří hradu bude v rámci Hefaistonu vystavena plastika s názvem Dračí lavička, kterou vyráběli celý tento týden v rámci Kovářského fóra mistři černého řemesla Romain a Alain Schleichovi a Luuk Schanen z Lucemburska spolu se Svenem Bauerem z Německa. Netradiční užitkové dílo by mělo být hotové v pátek.

„Jedná se o lavičku, umístěnou na dvou pružinách, která má opěradlo s roztaženými křídly,“ popsala exponát Kleckerová. Loňský produkt fóra s názvem Střet energií od Roberta Giordaniho, Jiřího Bati a dalších autorů pak mohou lidé spatřit v rámci alternativní umělecké expozice v Lipníku nad Bečvou.

Výstava v ulicích Lipníku

Právě do Lipníka se jedno z největších setkání uměleckých kovářů svého druhu v Evropě rozšířilo v minulých letech. Lidé mohou obdivovat plastiky, umístěné na náměstí a travnatých plochách pod středověkými hradbami.

Na výstavě bude zastoupeno například dílo Alfreda Habermanna a jeho synovce Poldiho, dále Michala Ptáčka nebo Pavla Tasovského. „Obyvatelé Lipníka mají své město rádi a vzali si pořádání výstav za své. Nikdy se třeba nestalo, že by někdo z místních poškodil některý z exponátů,“ poznamenala Kleckerová.

O tom, že Hefaiston patří k nejnavštěvovanějším akcím na Přerovsku, svědčí i počet návštěvníků této akce. Jen v loňském roce prošlo během setkání uměleckých kovářů branami Helfštýna okolo dvanácti tisíc lidí. Ti sem pravidelně přijíždějí nejen z místního regionu, ale i ze zahraničí.

Informace pro návštěvníky

  • cena vstupenek na Hefaiston je 60, 40 a 20 Kč, děti do 6 let zdarma
  • po oba dny je zajištěna autobusová kyvadlová doprava z Lipníku nad Bečvou (vlakové nádraží) na louku před hradem
  • návštěvníci dostanou ke každému lístku i vrácenku
  • teplá jídla i další občerstvení jsou zajištěny v hradní restauraci i na louce před hradem
  • vstup možný i se psy na vodítku
  • nabídka kovaných výrobků a potřeb pro kováře na louce před hradem