Návštěvníci středověké památky mohli na hradních nádvořích obdivovat na tři sta vystavovaných exponátů z kovu, ale zároveň mohli sledovat tvorbu mistrů černého řemesla u několika výhní.

„Počet přihlášených účastníků z řad uměleckých kovářů, ale i jiných profesí, které úzce souvisí s tímto řemeslem, se letos pohybuje kolem pěti set. Konečné číslo však bude zřejmě o něco vyšší, protože někteří účastníci se předem nepřihlásili a registrovali se až na místě, což přineslo určité komplikace,“ uvedla vedoucí správy hradu Marcela Kleckerová, která stála spolu s nestorem světového kovářství Alfredem Habermannem u zrodu Hefaistonu.

Na letošní ročník se sjeli kováři z 20 zemí a z celé České republiky. Nechyběli mezi nimi například zástupci USA, Izraele, Kanady či Litvy a Slovinska. „Takovou zajímavostí je, že jsme i letos opět přivítali účastníka z Uzbekistánu. Jsme rádi, že zde jednak vystavoval své exponáty, ale také tu v neděli dopoledne i koval. Zájemcům se tak naskytla možnost srovnání techniky a vůbec názoru na zpracování kovu, neboť v této zemi se klade důraz na ornament a detail,“ doplnila Kleckerová.

Svá díla na Helfštýně vystavovali také studenti uměleckých škol, z nichž poprvé se zde prezentovalo soukromé učiliště umělecko-řemeslné ze Slovenska. „Je to pro naši školu velká čest, že se zde můžeme setkat se zkušenými kováři z celého světa a načerpat inspiraci pro naši další činnost,“ svěřil se o víkendu zástupce ředitele školy Dušan Zliechovec. Podle vedení hradu uměleckých škol, které mají zájem o tuto akci, neustále přibývá. „Nejdelší spolupráce trvá se Střední umělecko-průmyslovou školou v Turnově,“ vzpomněla Marcela Kleckerová.