SEZNAM NOMINACÍ V DOLNÍ ČÁSTI ČLÁNKU

V polovině srpna totiž plánuje krajský úřad vyhlásit boj o to, kterou památku či pozoruhodnost považují lidé za nejatraktivnější či nejzajímavější. Ty, které dostanou nejvíce hlasů, pak budou patřit do skupiny označené jako Sedm divů kraje. Zároveň se stanou symbolem hejtmanství a budou do regionu lákat turisty.

Vybrat z velkého množství pamětihodností regionu pouhých jedenadvacet pomohli krajskému úřadu odborníci na cestovní ruch. Vedení hejtmanství nyní nominace schválilo.

„Mezi vybranými jsou nejen památky, ale také různé zajímavosti. Škála je tak velmi široká. Zahrnuje hrad Bouzov, ale také papírny ve Velkých Losinách nebo olomoucké tvarůžky,“ popsal mluvčí úřadu Ivo Heger.

Pro jedenadvacet nominovaných budou moci lidé hlasovat na speciálně vytvořených webových stránkách, které se rozjedou v polovině srpna. Lidé budou moci volit až do října.

HLASUJTE I V NAŠÍ ANKETĚ VPRAVO. KTERÝ DIV JE PRÁVĚ PRO VÁS TEN NEJ?

„Pak anketu vyhodnotíme a určíme Sedm divů Olomouckého kraje. Cílem soutěže je vybrat místa či zajímavosti, které obyvatelé považují v regionu za nejlepší a ty pak propagovat po celé republice,“ vysvětlil Heger.

Sedm divů se stane součástí brožur, které hejtmanství vydává a snaží se tak prezentovat na veletrzích, v cestovních kancelářích nebo v infocentrech.

„Vytvoříme jednotnou kampaň, která bude mít za úkol dostat divy do povědomí turistů. Lákat návštěvníky do našeho kraje budeme také prostřednictvím billboardů nebo českých drah,“ přiblížil záměr Heger.

Nápad na vyhlášení ankety však není původní. Hejtmanství se nechalo inspirovat na Slovensku, kde anketu vyhlásili před dvěma lety a vyhrál ji Bojnický zámek.

„Letos byl hetman na návštěvě u svého slovenského protějšku župana Trenčianského kraje. Nápad se soutěží se mu líbil, a proto jsme se rozhodli podobnou anketu vyhlásit i u nás,“ doplnil Heger.

POKUD NENAJDETE MEZI 21 NOMINOVANÝMI DIVY SVÉHO FAVORITA, NEVÁHEJTE A PODĚLTE SE S OSTATNÍMI O SVŮJ VLASTNÍ NÁVRH V DISKUSI POD ČLÁNKEM. SEJDE-LI SE DOSTATEK ZAJÍMAVÝCH NÁPADŮ, VYHLASÍME NA KONCI SRPNA DENÍKOVSKOU ANKETU O SPECIÁLNÍ OSMÝ DIV (red)

Seznam 21 nominací na 7 divů kraje

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

1. Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci je monument postavený v letech 1716 až 1754. Vznikl jako výraz vděčnosti za ukončení moru, který Moravu na začátku 18. století zasáhl. Všichni umělci a řemeslničtí mistři, kteří na sloupu pracovali, byli olomouckými obyvateli. Pětatřicet metrů vysoký sloup představuje nejvyšší sousoší republiky. Od roku 2000 je zařazený mezi památky světového dědictví UNESCO.

Arionova kašna v Olomouci
2. Soubor olomouckých barokních kašen začal vznikat na konci 17. století. Jsou to národní kulturní památky. Zdobí především centrum města. Jde o Herkulovu, Merkurovu, Caesarovu, Jupiterovu, Neptunovu a kašnu Tritónů. První a tedy i nejstarší je Neptunova kašna.

Arcibiskupský palác v Olomouci

3. Arcibiskupský palác v Olomouci si mohli zevnitř první návštěvníci prohlédnout letos v květnu, kdy se jako unikátní sídlo katolické vrchnosti otevřel veřejnosti. Arcibiskupská rezidence je významným příkladem barokní palácové architektury na Moravě. V interiéru paláce je dochovaná řada místností s bohatou uměleckou výzdobou.

Englerovy varhany

4. Varhany v chrámu sv. Mořice v Olomouci jsou považovány za největší v republice a patří k největším v Evropě. Vznikly v 18. století. Jejich tvůrcem byl vratislavský mistr Michael Engler. Barokní hudební nástroj byl koncem minulého století rozšířen. Nyní mají 135 rejstříků, 5 manuálů a 10 400 píšťal.

Veteran Aréna v Olomouci

5. Veterán aréna v Olomouci je svébytné muzeum historických automobilů. Nejcennějším a nejhodnotnějším exponátem je model Tatra 17 sport nebo vůz Tatra 75 Sport, typ Cabrio, vyrobený v počtu pouze tří kusů..

Flora Olomouc

6. Flora Olomouc je květinová výstava, která má tradici už od roku 1958. Od devadesátých let má tři etapy: jarní, letní a podzimní. Jde o přehlídku špičkových výpěstků květin, okrasných dřevin, zahradní architektury a vazačství. Každá má dané téma, které celé výstavě vévodí.

Hrad Bouzov

7. Hrad Bouzov byl založený na přelomu 13. a 14. století, před dvanácti lety získal status národní kulturní památky. Hrad je zařízený a vybavený obrazy, uměleckými předměty, historickým i na míru vyrobeným nábytkem. Unikátní jsou dva funkční padací mosty a padací mříž. Díky svému magickému kouzlu si zahrál roli i v několik českých a zahraničních pohádkách.

Hrad Šternberk

8. Hrad Šternberk je původně obranné středověké sídlo s dochovanou válcovitou věží a zbytky opevnění hlavního paláce. Historie památky je spjatá s rodem Šternberků, husitskými válkami i třicetiletou válkou. Přístupné jsou veřejnosti panské komnaty i rytířské sály. Hrad obklopuje lesopark a půvabné podhradí.

Sluňákov

9. Středisko ekologické výchovy Sluňákov vzniklo před necelými pěti lety v Horce nad Moravou jako centrum ekologických aktivit Olomouce. Sídlí v nízkoenergetickém domě a ve svém okolí buduje expozici, která má veřejnost seznámit s přírodou Litovelského Pomoraví. Každý rok připravuje akce, které mají obyvatele města přivést k ochraně přírody.

Hrad Helfštýn

10. Hrad Helfštýn je velkoryse rekonstruovaná zřícenina nad údolím Moravské brány. Prý nese jméno slezského šlechtice a později loupeživého rytíře Friduše z Linavy. Hrad měl střežit obchodní Jantarovou stezku do Slezska. Nyní je v něm početná expozice uměleckého kovářství, každoročně doplňovaná novými předměty, vytvořenými na tradičním mezinárodním setkání uměleckých kovářů Hefaiston.

Hranická propast

11. Hranická propast a Zbrašovské aragonitové jeskyně se nachází nedaleko Teplic nad Bečvou. Podle posledních měření se jedná o nejhlubší propast v České republice a celé střední Evropě. Vznikla korozní činností vystupujících minerálních vod s vysokým obsahem CO2. Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou jedinečným jeskynním systémem evropského významu. Jeskyně zdobí minerál aragonit, gejzírové stalagmity a kulovité sintralové povlaky připomínající koblihy.

Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem

12. Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem návštěvníkům nabízí pohled na více než padesátku kočárů a saní. Unikátem je největší smuteční kočár všech dob. Je zde také největší sbírka luceren ve střední Evropě.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně

13. Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně se nachází na říčce Divoká Desná v Jeseníkách. Začal se stavět v roce 1978, ale fungovat začala až v roce 1996. Může se pochlubit třemi nej: největší reverzní vodní turbína v Evropě, největší spád a největší instalovaný výkon ve vodní elektrárně.

Olomoucké tvarůžky

14. Olomoucké tvarůžky jsou druh měkkého zrajícího sýra. Vyrábějí se v Lošticích. Vyznačují se silnou vůní až zápachem a žlutou barvou. Vyrábějí se z nesýřeného, kyselého tvarohu a kromě soli se nepoužívají žádné konzervační látky. Mají velmi nízký obsah tuku, a proto jsou vhodné pro dietetickou stravu.

Ruční papírna Velké Losiny

15. Ruční papírna Velké Losiny byla na zdejším panství moravského rodu pánů ze Žerotína založena na sklonku 16. století. Tradiční ruční výroba papíru zde má tradici více než čtyři sta let, což je ve střední Evropě unikátem. Při návštěvě se návštěvníci dozví, jak se papír vyráběl a mohou si na památku také odnést suvenýr.
Hradisko Obersko - mapka

Hradisko Obersko - mapka

16. Hradisko Obersko u Loštic vybudoval lid lužické kultury v období 1500 až 400 let před naším letopočtem. Hradisko mělo více než dva hektary. Zbytky opevnění, jednoduché i dvojnásobné valy, jsou dodnes patrné. Mnoho nálezů, kostěných nástrojů, zbytků keramiky i šperků jsou uložené v mohelnickém muzeu. Na kopci proti Obersku byl také nalezen soubor šestadvaceti bronzových ozdob.

Termální lázně Velké Losiny

17. Termální lázně Velké Losiny patří mezi nejstarší a nejznámější moravské lázně s dlouholetou tradicí. Vyvěrají zde léčivé termální prameny, které mají blahodárné účinky na pohybový aparát a nervovou soustavu. Jejich teplota se pohybuje okolo 36°C. Losinská balneoterapie je využívá k léčebným koupelím.

Kostelík v Klepáčově

18. Dřevěné kostelíky Maršíkov, Klepáčov a Žárová se nachází v Jeseníkách nedaleko Velkých Losin. Jde o dřevěné roubené stavby ze 17. století.

Zlatorudné mlýny ve Zlatých Horách

19. Zlatorudné mlýny ve Zlatých Horách jsou středověkým hornickým muzeem, vybudovaným ve volné přírodě na řece Olešnici. Návštěvníci mohou zhlédnout zlatokopecké sruby, plně funkční repliky zlatorudných vodních mlýnů ze 14. století. Zájemci si mohou ve skanzenu zapůjčit rýžovací pánve a přímo na místě si vyzkoušet rýžování zlata.

Šerák

20. Národní přírodní rezervace Šerák – Keprník je nejstarší rezervací na Moravě vyhlášená rodem Lichtenštejnů v roce 1933 na ploše pouhých 172 hektarů. Zajímavé jsou zde zejména skalní a půdní tvary – pozůstatky doby ledové.

Rychlebské stezky

21. Rychlebské stezky jsou trasy pro horská kola v okolí Černé Vody na Javornicku. Jde o tratě, které jsou určené pro terénní cyklisty. Vznikly zrekonstruováním a adaptací starých loveckých chodníků. Nejsou to trasy z bodu A do bodu B, ale je to několik propojených okruhů, které začínají i končí v Černé Vodě.

Zdroj: webové stránky jednotlivých památek a zajímavostí

Foto: DENÍK