Na třetím nádvoří hradu excelovali tři kreslíři z časopisu Trnky-brnky. Každý z nich ale měl jiné „kšefty“. „U mě je největší zájem o čínské draky a ornamenty,“ prozradil ostravský výtvarník Pavel Skura.

Jeho kolega Ivan Křemeček ze Včelan u Uherského Hradiště zase nejčastěji vytvářel na lidské kůži obrázky zvířátek a rytířů. „Nejčastěji jsem ale slyšel formulaci „to je jedno, co mi nakreslíte“, což se ale prakticky strašně špatně vytváří,“ smál se kreslíř humoristického časopisu.

Na zakázku se bodypaintingu na Helfštýně věnoval i Martin Hron z Přerova. „Obvykle si mužští zákazníci nechají kreslit na své tělo obrázky nahých žen, dnes byl ale zájem hlavně o tématiku hradů či zámků. Podle fotky jsem vytvářel přes záda jednoho ze zájemců celý Karlštejn,“ konstatoval.

Kreslíři svou víkendovou akcí zatraktivnili výstavu „Hrady v kresbách a v literatuře,“ která byla minulý týden na Helfštýně zahájena. Na ní je k vidění i unikátní vyřezávaný hrad, který vytvořil Ivan Křemeček.

I když je povoláním kreslíř, do třetí dimenze se dostal přes svého bratra-řezbáře. „Je to zřejmě všestranný umělec. Na výstavě se nám líbili jeho humorné obrázky, obdivovali jsme jeho zručnost při kresbě na tělo a úplně nás uchvátil dřevěný hrad, který taky vznikl pod jeho rukama,“ uvedl jeden z návštěvníků výstavy Kamil Vrábecký z Kroměříže.

Netradiční výstava instalovaná v ateliéru Kovářského studia potrvá na hradě až do poloviny června.