Ten zajišťovalo Studio bez kliky svým alternativním divadlem a naučným pásmem o historii zbraní. To na nádvoří doplňovaly práce kovářských učňů. V pátek na hradě vystoupila také přerovská kapela D.U.B. music a v sobotu program zakončila třinecká indie-popová skupina Charlie Straight.
Doprovodné akce navštívilo za dva dny značné množství lidí, ať už to byl doprovod závodníků nebo běžní návštěvníci. Studio bez kliky v čele s divadelníkem Romanem Prokešem pro ně připravilo poučné prezentace historie zbraní a vývoje tisku. „Dnes jsme tiskli speciální pamětní list k tomuto dni na Gutenbergově dřevěném lisu a připravili jsme tu historickou střelnici, aby si návštěvníci mohli vystřelit z flobertky či z kuše. Starší návštěvníci si také mohli hodit sekerkou," uvedl Roman Prokeš.
Střelbu doplňovaly také přednášky o zbraních. „Přednášeli jsme také o historii zbraní, protože se hodí k tomuto hradnímu prostředí. Zároveň jsme se doplňovali s přítomnou kovářskou dílnou," dodal.
Těch mělo studio na hradě slušný počet. „Máme tu průřez zbraní z daleké historie až po současnost. Začínáme například husitskými píšťalami z patnáctého století a končíme ukázkou samopalu z roku 1958," vysvětlil.
Program však v pátek omezila bouřka. „Včera tu byla průtrž mračen a tak se zapojila pouze kovářská dílna, protože měla kryté prostory. My musíme být na otevřeném prostranství," uzavřel.
Přítomné děti si mohly vytisknout obrázek na dřevěném lisu. „Nabarvím lynorit speciální barvou a pak si zájemci o vytvoření obrázku zatočí na lisu. Tím vznikne jeden z těchto čtyř vzorů," vysvětlila a názorně ukázala Blanka Prokešová.
Studio na nádvoří doplňovaly práce tří kovářských učňů pod vedením mistra Otakara Ručky z olomoucké Střední školy zemědělské.
„Prováděli jsme tu menší kovářské práce od tvorby lístečků, hřebíků až po podkovičky. Lidé si kování mohli vyzkoušet a většina z nich si vytvořila něco malého na památku," řekl mladý kovář František Kundera z Troubelic.
Podobného kování se studenti uměleckého kovářství účastní na Helfštýně druhým rokem. „Jsme tu podruhé. Prezentace uměleckého řemesla určitě patří na hrad jako je Helfštýn a je hezké, že to tu funguje společně se závodem i s divadlem," uvedl učitel Otakar Ruček z olomoucké Střední školy zemědělské.
Kováři měli v plánu tvořit volnou plastiku vodopádu. Vzhledem k pátečnímu počasí ji však nevytvořili. „Určitě ji budeme realizovat příští rok, bohužel tu včera nebyli diváci," vysvětlil učitel.
Mistr učňů letos vytvořil trofeje pro hlavní mužské a ženské vítěze závodu Author Šela Marathon, který se letos jel jako mistrovství ČR.