„Sezonu 2023 řadíme k těm nejúspěnějším vůbec. Na celkovém součtu návštěvníků nic nezměnil ani fakt, že příjezdová cesta v Týně nad Bečvou byla celý rok rozkopaná a omezení spojená s příjezdem mohla řadu řidičů odradit,“ zhodnotil Jan Lauro, kastelán Helfštýna.

Nejvíce táhl Hefaiston

Hrad nabídl turistům během sezony stálé i putovní expozice, atraktivní noční prohlídky a nejvyhledávanější akcí se stalo jako každoročně mezinárodní setkání uměleckých kovářů Hefaiston. Na celosvětový svátek mistrů černého cechu zamířily tisíce lidí z Česka i ze zahraničí a akce se zúčastnilo pět set kovářů z patnácti zemí světa.

Hrad Helfštýn přivítal umělecké kováře v rámci festivalu Hefaiston, 26. srpna 2023, Týn nad Bečvou.
Na Hefaiston letos dorazilo pět set kovářů z patnácti zemí světa

Velký zájem byl během celého roku o prohlídku renesančního paláce. Turisté a milovníci památek měli ale v minulém roce zájem také o návštěvu zámků v Úsově a Čechách pod Kosířem, kde na ně čekaly zajímavé novinky. Zámek v Úsově loni lákal třeba na unikátní výstavu africké zvěře nebo zábavné dětské programy. Celkem do Úsova dorazilo více než 41 tisíc turistů.

Jen o pět tisíc méně lidí pak zamířilo na zámek v Čechách pod Kosířem

Loni poprvé se tam mohli zúčastnit Dne zamilovaných nebo si v noci prohlédnout zámecký hřbitov či jinak nepřístupnou kapli. „Jak hrad Helfštýn, tak zámky v Čechách pod Kosířem a Úsově spadají do správy muzeí, jejichž zřizovatelem je Olomoucký kraj. Hejtmanství do těchto památek investovalo nemalé peníze a mě moc těší, že se tyto investice vracejí zpět v podobě spokojených návštěvníků,“ zhodnotil Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro oblast kultury.