Už o nadcházejícím víkendu se ze zimního spánku probudí hrad Helfštýn na Přerovsku. Po tříměsíční přestávce zde opět začne návštěvní sezona.
„V březnu bude hrad zpřístupněn o víkendech, a to vždy od 9 do 16 hodin,“ informovala vedoucí správy hradu Marcela Kleckerová.

Podle jejích slov se v březnu také návštěvníci mohou těšit na tradiční a oblíbenou oslavu Velikonoc na Helfštýně. „Ani letos nebude chybět velikonoční výstava a ukázky různých technik zdobení kraslic. Tato akce letos připadá na předposlední březnový víkend a následné Velikonoční pondělí,“ upřesnila správkyně.

I když hrad bude otevřen už od nadcházející soboty, na jeho prohlídku s odborným výkladem si turisté musí počkat. „Průvodcovská služba pro skupiny nad osm lidí začne fungovat až od 22. března,“ doplnila Kleckerová.

Návštěvníky této nejnavštěvovanější památky v regionu však určitě potěší skutečnost, že cena vstupného zůstává na stejné úrovni jako loni. „Vstupné jsme skutečně nenavyšovali a mohu říct, že máme jednu z nejnižších cen za prohlídku takové památky, jaká je srovnatelná s Helf-štýnem,“ sdělil ředitel Muzea Komenského v Přerově, které hrad spravuje, František Hýbl. Ten také vzpomněl, že loni na Helfštýn zamířilo kolem 107 tisíc turistů.

Na prohlídku další památky v regionu, kterou je tovačovský zámek, si však budou muset návštěvníci měsíc počkat. Místní památka, kterou si loni prohlédlo zhruba dvacet tisíc lidí, totiž ožije až v dubnu. „Návštěvnickou sezonu zahájíme první dubnovou sobotu, a to slavnostním koncertem, kde se objeví mimořádní účinkující. Představí se zde jednak kvarteto posluchačů katedry hudebních dějin z Brna La Labium Consort, ale také učitelé ZUŠ Kojetín a studenti konzervatoře v Kroměříži. Na koncertě zazní skladby pro klavír a zpěv místního významného rodáka Klementa Slavického,“ sdělil kastelán tovačovského zámku Jaroslav Dostál.

Jak dále upřesnil, návštěvníci se letos na zámku setkají s novou expozicí, která je věnována právě slavnému hudebnímu skladateli Slavickému. „Pamětní místnost tomuto významnému tovačovskému rodákovi jsme vytvořili během zimy v Pernštýnském křídle a velkou zásluhu na tom má jeho syn, rovněž významný hudebník Milan Slavický,“ vysvětlil kastelán Dostál.

Tovačovský zámek bude v dubnu otevřen ve středu a o víkendech, vždy od 13 do 18 hodin. Nepříjemnou novinkou je zdražení vstupného. „Cenu pro dospělé jsme navýšili z 50 na 60 korun a zvedli jsme i cenu rodinného vstupného ze 100 na 130 korun,“ podotkl závěrem Dostál.