Lidé si mohli jejich díla nejen prohlédnout, ale také sledovat kováře přímo při práci. „Nejvzdálenější jsou účastníci z Japonska či Uzbekistánu“, řekl v sobotu ČTK kastelán hradu Jan Lauro.

Návštěvníci obsadili především místa s ukázkou živé tvorby. „Lidé mohou spatřit kováře přímo v akci, kompletní zrod díla od jeho počátku, od přípravy materiálu po finální povrchovou úpravu. Neméně zajímavé jsou hotové exponáty, které jsou instalovány ve všech zákoutích našeho krásného hradu,“ poznamenal Lauro. Dodal, že k vidění jsou zhruba tři stovky hotových děl.

Na vystavené exponáty a práce mistrů černého řemesla se přijely podívat tisíce lidí.

„Vzhledem k počasí, jaké tady bylo v uplynulých dnech, jsem nadmíru spokojený. Za víkend by se návštěvnost mohla vyšplhat až na 10.000 lidí,“ odhadoval kastelán Helfštýna.

Truhlice i lidská torza

Mezi vystavenými uměleckými díly mohli diváci spatřit rozličné předměty jako například truhlice, zástupce z živočišné říše, lidská torza, nebo svícny vyvedené až k naprosté dokonalosti.

„Tuto nádhernou akci si už asi deset let rok co rok dopřáváme. Je až neuvěřitelné, co kováři dokáží z kusu železa vytvořit za krásu,“ řekla například návštěvnice Olga Nová z Ostravy.

Dalších 40 prací vznikalo v hradní kovárně.

„Jelikož poskytujeme materiál a zázemí, bude dodrženo nepsané pravidlo, že věci, které vzniknou u nás, u nás také zůstanou,“ přiblížil Lauro. Doplní tak díla z předchozích ročníků, která jsou na hradě vystavena po celou sezonu.

Kromě prací renomovaných mistrů mohli návštěvníci hradu vidět také díla jejich nástupců. Některá přivezl na Přerovsko ze Střední školy řemeslné z Jaroměře na Náchodsku Zdeněk Vítek, který je jedním z tradičních účastníků kovářských dnů. „Letos je 29. ročník, nebyl jsem pouze na prvních dvou. Vozím sem práce našich žáků, ročníkové i závěrečné, aby návštěvníci viděli, jak je učňovská mládež zdatná,“ řekl ČTK Vítek. Na hrad vozil také své práce. „Dříve jsem koval, nyní na to již nemám čas,“ dodal.

TOMÁŠ INDREI

s přispěním agentury ČTK