Největším lákadlem je vždy živá tvorba - originální výtvory totiž vznikají na rozžhavených výhních přímo před zraky návštěvníků. Lidé budou moci obdivovat také na dvě stovky vystavených exponátů.

„Letošní Hefaiston poznamenaly stavební úpravy renesančního paláce, kvůli kterým přehrazují třetí nádvoří s historickou hradní kovárnou stavební ploty. Lidé ale nepřijdou o možnost pozorovat kováře při práci na rozpálených výhních,“ řekl kastelán hradu Jan Lauro.

Protože je palácové nádvoří uzavřeno, bylo nutné zredukovat množství vystavených prací.

„Značnou část louky v předhradí zabírá překladiště materiálu, takže i otáčení autobusu a parkování bude letos trochu složitější,“ vysvětlil.

Novinkou je ale exteriérový okruh a zpřístupnění výpadních branek. Vstoupit do hradu či opustit jej tedy bude možné kromě hlavního vchodu také na druhém a třetím nádvoří. Více aktivit se přesune do prostor psince.

Na Hefaiston letos dorazí kováři z nejméně šestnácti zemí světa - Spojených států amerických, ale i Austrálie a celé řady evropských zemí - Itálie, Francie, Německa či Rakouska.

Týmy uměleckých kovářů z různých zemí se u výhní střídají vždy po dvou hodinách. „Jediné, co je při tvorbě díla limitující, je čas. Vše ostatní už záleží na samotných autorech - téma, použitý materiál i technika,“ vysvětlil kastelán.

Týden před zahájením Hefaistonu se na Helfštýně vždy koná Kovářské fórum, během něhož vytvářejí umělci plastiku, jež se stane později součástí expozice hradu. Na jejím vzniku se tentokrát podíleli dva umělečtí kováři z Itálie Roberto Magni a Rosario Maglione společně s Egorem Bavykinem, což je Rus, žijící v Itálii, a pomáhá jim i Čech František Bláha.

„Plastika s názvem Vlna už je hotová a nyní jí umělečtí kováři osazují na místo u kovárny,“ shrnul kastelán Jan Lauro.

Brány Helfštýna se otevřou v sobotu i v neděli od 9 hodin a součástí mezinárodního svátku uměleckých kovářů je i letos kulturní program.

Už v pátek zahraje od 18 hodin na nádvoří kapela Happy To Meet, v sobotu od 17 hodin se pak mohou lidé těšit na koncert skupiny Vltava. Od 20 hodin vystoupí Fast Food Orchestra.