„Vždy v březnu otevíráme hrad již alespoň na víkendy. Stejně tak to děláme i na konci sezony v listopadu. Hrad je navštěvován mnoha turisty a o víkendech zde často směřují výlety rodičů s dětmi. Mnohdy sem zamíří lidé jen tak na procházku, proto jim to chceme umožnit co nejdéle, "prozradila správkyně hradu Helfštýn Marcela Kleckerová.

První návštěvní den, tedy v sobotu bylo návštěvníků na hradě poskromnu. Možná je trochu zmátl přelomový víkend, tedy že bylo otevřeno už i poslední den v únoru, i když v novém kulturním kalendáři hradu Helfštýn na to bylo upozorňováno.

"S kamarády jsme si udělali výlet. Jsem z hradu nadšená. Byla jsem tady naposledy ještě jako dítě. Je to tady krásné, i když moc návštěvníků první otevírací den nevyužilo,“ řekla jedna z návštěvnic hradu Andrea Perutková.

O to více se zde pohybovalo řemeslníků, kteří v současné době na hradě dokončují přípravy na přicházející sezonu.

„Prohlídka je ještě omezena, nejsou otevřeny všechny expozice. Hrad se orientuje především na kovářské výrobky a ty se svou instalací musí čekat až na vyšší venkovní teploty,“ prozradila Kleckerová.

S přípravami na sezonu, ale i po ukončení sezony je přínosná každá pomoc. Především z řad dobrovolníků.

„Na hrad v tuto dobu přijíždí již stálí brigádníci a řemeslnícy na technickou pomoc, se kterými počítáme a kteří zde pracují za jídlo a nocleh. Přes turistickou sezonu sem zase pravidelně jezdí každý týden brontosauři, kteří na hradě a jeho okolí vykonávají různé úpravy,“ dodala Kleckerová.

Pro brigádníky je podle jejích slov hrad Helštýn velice atraktivní, protože u většiny z nich zde nejde jen o oprašování exponátů, ale většinou holýma rukama sami něco dalšího vybudují a to na hradě zůstává pro další generace.