Během víkendu se zde lidem představilo třináct šermířských skupin.

„To je něco kolem stovky účinkujících. V porovnání s ostatními ročníky si stále držíme přibližně stejnou laťku. Festival si za devět let vytvořil dobré jméno, a to i daleko za hranicemi regionu. Šermířské skupiny se sem každým rokem moc těší, což je samozřejmě dobře a těší nás to. Zájem o účinkování je obrovský,“ konstatoval Martin Tureček z pořadatelského šermířského sdružení Adorea z Olomouce, které si tentokrát tematicky zvolilo období 16. století, a to kvůli širokému výběru zbraní.

Nocování na hradě

Všechny šermířské skupiny si užili Helfštýn i s noclehem do nedělního dne, kdy akce pokračovala. Nocleh na hradě již několikrát přinesl také úsměvné okamžiky.

„Dobrovolníci z Brontosaurů zamykají v určitou hodinu hrad. Občas se stane, že někdo zůstane před branami. Na hrad je pak těžké se dovolat, protože zde občas vypadává signál nebo máme vypnuté telefony. Takže už se několikrát stalo, že pár lidí muselo nocovat před hradem, ale snažíme se tomu předcházet,“ zavzpomínal se smíchem Martin Tureček, kterého v roce 1998 k šermu přivedla láska k historii i knihám J. R. R. Tolkiena.

Spokojení návštěvníci

Program byl také v letošním roce zaměřený tak, aby pobavil nejenom milovníky historie, ale také rodiny s dětmi. Pro nejmenší byla připravena hra Za pokladem Helfštýna, kdy děti chodily po stanovištích a plnily nejrůznější úkoly.

„Soutěžil jsem nahoře, musel jsem střílet z luku. Moc mi to nešlo, ale to nevadí. Moc se mi tu líbí, doufám, že se sem ještě někdy podívám,“ prozradil například třináctiletý Petr, který přijel s rodinou až z Opavy.

Také ostatní účinkující skupiny si program i atmosféru chválily.

„Přijeli jsme Pardubic, jezdíme sem co druhý rok. Podobných takto zaměřených akcí navštívíme po republice víc, tady na Helfštýně panuje ale vždy dobrá atmosféra a vždy se sem rádi vracíme, je to možná dáno tím, že je zde také dobový tábor, kde se přespává. Dnes představujeme období raného středověku – období Vikingů. Máme tu i Kelty. I když jsme například tady s kolegyní oblečeni téměř stejně, je mezi námi rozdíl tisíce let,“ popsal Jan Pilný z pardubické šermířské skupiny Zubři.

PROGRAM FESTIVALU NAJDETE ZDE.