Jako první otevře své brány už tento týden v sobotu hrad Helfštýn. Organizátoři chtějí totiž využít jarních prázdnin dětí v regionu, které připadnou na první březnový týden, k pozvánce na rodinný výšlap spojený s prohlídkou prostor středověkého hradu.

„Pohled na zasněžený hrad je v těchto dnech krásný, máme ale hodně práce s odklízením sněhu. Protahujeme celou trasu traktorem s radlicí a zametáme okolí hradu tak, aby byla cesta pro lidi o víkendu dostupná,“ uvedla správkyně hradu Helfštýna Marcela Kleckerová.

Podle ní přípravy na nadcházející návštěvnickou sezonu v těchto dnech vrcholí.

Lidé si mohou prohlédnout také kovářské expozice

„Během zimy byly totiž exponáty zakonzervovány a teď je čistíme. Několikaměsíční pauzy jsme využili k tomu, abychom provedli některé stavební úpravy – nechali jsme třeba vymalovat veřejné záchody a natřeli jsme lavičky.

Poprvé otvíráme v sobotu 28. února v devět hodin ráno,“ řekla Kleckerová. Ta doufá, že rodiny s dětmi využijí jarních prázdnin k prohlídce hradu. „Od soboty už budou přístupné všechny prostory – lidé si mohou zajít na vyhlídkovou věž a prohlédnout si kovářské expozice. V provozu bude i restaurace, aby se měli návštěvníci kde ohřát,“ podotkla Kleckerová.

Vstupné podle ní zůstane stejné jako loni. První vernisáž se na hradě uskuteční 4. dubna, kdy se zde koná výstava obrazů a kovových variací Kristýny Habermannové. Ve stejné době bude zahájena i tradiční velikonoční výstava.

Zámecké komnaty čistí i v Tovačově

Od dubna začíná návštěvnická sezona i na zámku v Tovačově. „Zahájíme ji koncertem ostravského souboru Landek Quartet v Rytířském sále,“ upřesnil starosta Tovačova Leon Bouchal. Podle něj jsou v těchto dnech přípravy na novou sezonu v plném proudu - uklízejí se zámecké komnaty a čistí exponáty.

„Chtěli bychom také vylepšit zázemí pro návštěvníky a otevřít nové prostory pro pokladnu s recepcí, kde by se lidé mohli občerstvit,“ plánuje starosta. Letošní novinkou v prostorách zámku bude nově zřízená stálá expozice prací studentů a absolventů Střední řezbářské školy v Tovačově.

„Loni jsme opravili věžní komnaty a letos se zase změní prohlídková trasa tak, aby návštěvníci nemuseli chodit z jednoho křídla zámku do druhého přes nádvoří,“ nastínil starosta. Na zámku se loni opravoval ochoz vyhlídkové věže z dotace 1,5 milionu korun od ministerstva kultury. „Rekonstrukce celé věže, která přijde asi na 10 milionů korun, nás ale teprve čeká. Budeme na ni nejspíš žádat o dotaci z Regionálních operačních programů Evropské unie,“ řekl Bouchal.

Zbrašovské jeskyně zahájí sezonu v březnu

Už od března budou moci zavítat návštěvníci také do Zbrašovských aragonitových jeskyní v Teplicích nad Bečvou. Jeskyně budou ale přístupné od pondělka do pátku pouze pro organizované akce a výpravy na objednávku, klasická sezona s víkendovými prohlídkami začne až v dubnu.

Změnu ročního období naopak vůbec nepocítilo Muzeum Komenského v Přerově, kde je otevřeno po celý rok. „Lidé chodí i v zimě a díky zmínce o Přerovském zámku v pořadu Toulavá kamera a propagaci v rozhlase se k nám sjíždějí návštěvníci ze všech koutů republiky a dokonce i z Polska,“ uvedl kastelán Přerovského zámku Otakar Bujnoch.

Ten dodal, že jen loni navštívilo zámek na 15,5 tisíce lidí, z toho 500 cizinců. Minulý týden byla na zámku zahájena výstava Obrazy slov a od 26. února zde bude k vidění expozice Paličkovaná krajka trochu jinak.

Ve čtvrtek 19. března pak proběhne vernisáž zajímavé expozice s názvem Pod ochranou Říše aneb Přerov během nacistické okupace.