„V muzeích pracují spousty zajímavých osobností, řada profesí však stojí v pozadí a usilovnou práci řady odborníků často ani nemůžete spatřit. Probíhá totiž za zavřenými dveřmi pracoven, dílen a depozitářů. O víkendu návštěvníkům poodhalíme, co vše se za muzejní oponou děje," uvedl kastelán hradu Jan Lauro.

Organizátoři z přerovského muzea se nijak netají tím, že do akce Helfštýnské ateliéry ve skrytu duše vkládají nemalá očekávání.

„I v tak malé organizaci, jakou je Muzeum Komenského v Přerově, je obtížné najít si čas na výměnu zkušeností s kolegy, kteří se často věnují zcela rozdílným disciplínám. Muzeum spravuje přerovský zámek, řadu domů na Horním náměstí v Přerově, ornitologickou stanici Ornis se záchrannou stanicí zraněných živočichů a v neposlední řadě hrad Helfštýn," zmínil ředitel přerovského muzea Radim Himmler.

Během dvou dnů nahlédnou návštěvníci pod ruce archeologům, s nimiž si vyzkouší hledání kovů detektorem, následné zaměřování a překreslování nálezů. Ke své profesi mnohé řekne vedoucí přerovských ornitologů během odchytu ptáků.

„Dámy z výstavního a programového oddělení připraví výtvarný a aranžérský koutek. Když ho navštívíte, sami si zkusíte sestavit návrh výstavy nebo plakátu," prozradil Radim Himmler.

V historické mincovně se dozvíte zajímavosti o těžbě, zpracování a používání drahých kovů v mincovnictví. Otevřená bude i hradní kovárna nebo pojízdná kavárna s historickou pražičkou.

Do programu se zapojí na hradě už zavedené Studio bez kliky. Chystá řadu soutěží a dovednostních stanovišť. Z jeho výtvarných dílen si lidé odnesou grafické listy nebo vlastnoručně zhotovený slepotisk.