Mistři černého řemesla budou moci nové zázemí využívat už od června letošního roku. Investice přijde na necelé 2 miliony.

„Budou zde vybudovány tři pokoje a celkem zde najde kvalitní ubytování třináct osob. Místnosti budou mít moderně vybavený interiér a vlastní sociální zázemí. Součástí vybavení bude například i klimatizace,“ uvedla vedoucí správy hradu Marcela Kleckerová s tím, že ubytovna bude mít vlastní vchod přes schodiště kolem vodárenské věže.

Podle jejích slov ubytovna bude sloužit zejména uměleckým kovářům. Ti se na hrad sjíždějí několikrát do roka. Jednak se tam zúčastňují kovářských kurzů, nebo se vypravují na celotýdenní Kovářské fórum či na věhlasné dvoudenní setkání s názvem Hefaiston.

„Kovářské kurzy u nás začínají 19. května. První kurz bude zaměřen na tepání v mědi a povede jej Kristina Habermannová, dcera nestora uměleckých kovářů Alfreda Habermanna. Účastníci prvního kurzu však ubytování v nových prostorách ještě nenajdou. Zabydlí se v něm až následující kurzy,“ doplnila Kleckerová.

Vedení hradu plánuje, že volné ubytovací kapacity během roku využije po celý rok i pro jiné akce. „V žádném případě však tyto prostory nebudou sloužit jako hotel pro veřejnost,“ vysvětlila Kleckerová.

Se stavebními pracemi začali řemeslníci už minulý týden. Investice přijde celkem na necelé 2 miliony korun. Finance poskytl kraj a částkou 100 tisíc korun přispěje i Muzeum Komenského v Přerově, který spravuje hrad Helfštýn.

O vznik ubytovacího zázemí usilovalo vedení hradu už několik roků.

„Původně mělo vzniknout dostavbou čtvrté hradní brány na takzvaném kovářském nádvoří, ale tento záměr nepodpořili památkáři. Proto jsme hledali jiné řešení a jako jediné přicházelo v úvahu vybudovat ubytovnu nad hradní restaurací,“ vzpomněla Marcela Kleckerová.

Stavební práce by měly být dokončeny v závěru května.