Jedna z největších historicky zaměřených akcí na Moravě poutavou formou ukáže vývoj vojenství v českých zemích. Na programu jsou také kapely, divadla a hry pro děti i oblíbení kejklíři.

"Festival je tradičně zaměřen na vojenství od středověku po 30. léta 20. století. Představí se na něm špičkové spolky vojenské historie a profesionální šermířská uskupení – římští legionáři, gladiátoři, rytíři, žoldnéři, kavalíři, mušketýři, četníci, ale také markytánky, kejklíři, komedianti, tanečnice a herci pouličního divadla," uvedl jeden z organizátorů festivalu Martin Tureček z olomoucké šermířské skupiny Adorea.

Na hradě vystoupí více než sto kostýmovaných účinkujících. Návštěvníci tak budou mít jedinečnou možnost nahlédnout do života vojáků v poli i ve vojenském táboře, řemeslníků i prostých lidí.

„Vystupující soubory zprostředkují například období Sedmileté nebo Třicetileté války či rudolfínskou dobu," dodal Martin Tureček.

Festival Vojenské historie vznikl za podpory Muzea Komenského v Přerově a Olomouckého kraje. Obvykle ho za oba víkendové dny navštíví okolo 2 tisíc návštěvníků.

"Snažíme se vždy pozvat to nejlepší, s čím jsme se setkali. Každá skupina, která se na festivalu objeví, má lidem co nabídnout. Hodně zajímavé bude určitě představení římských legionářů Legio X, kteří budou střílet z balisty. Dále doporučuji vystoupení bratislavské skupiny Žoldniery, jenž v současnosti patří mezi špičku v historickém šermu, nebo skupiny Corporal. Nebudou chybět ani tradiční účinkující – kat Pawouk, středověké tanečnice nebo četníci," přiblížil Martin Tureček.

Kromě bitevních scén bude na hradě i program pro nejmenší.

"Děti se můžou těšit na kejklířské vystoupení Cirkusu trochu jinak a dále pro ně bude nachystána soutěž Honba za pokladem. Po celém hradu budou rozmístěny stanoviště, kde budou moci plnit nejrůznější úkoly. Samozřejmě na ně po splnění úkolů čeká sladká odměna," sdělil organizátor akce.

PODROBNÝ PROGRAM FESTIVALU ZDE