„Úzký okruh přátel kovářů se letos rozhodl uctít tento pohanský svátek jara společnou prací,“ uvedl kastelán hradu Jan Lauro.

Poslední dubnovou noc totiž mnohé kultury vnímaly jako definitivní konec zimy a s příchodem jara bylo spojené i velké množství rituálů a zvyků.

„Noc ze 30. dubna na 1. května byla svým způsobem magická, a proto ji chceme přiblížil akcí Noční kování. Sami kováři bývali v minulosti vnímaní jako mágové, protože musí při tvorbě ovládnout všechny zemské elementy,“ vysvětlil.

Desítka kovářů z Olomoucka a Vyškovska vytvoří během noci společné dílo – monumentální hřeb. Ten bude osazen do statného špalku, jenž zůstane natrvalo v kovárně.

„Výchozí materiál je 1,5 metru dlouhý, délka jednoho hrotu je pak 40 milimetrů. Hřeb bude mít výšku dospělého člověka,“ vylíčil.

Hrad Helfštýn bude v sobotu 30. dubna otevřený pro návštěvníky od 19 hodin večer.

„Až se setmí, vypukne ohňová show. Teprve poté se zažehnou kovářské výhně, na kterých se bude pracovat celou noc,“ doplnil kastelán. Monumentální hřeb bude na hradě slavnostně osazen v neděli 1. května ve 13 hodin. (pu)