Ta patří mezi novodobější kulturní akce, které správa hradu pořádá ve spolupráci se Studiem Bez kliky.

Na návštěvníky čekal dobový jarmark, netradiční soutěže, tvořivé dílničky a řada představení. Rozmanitý program byl určen všem věkovým kategoriím.

„Program je skutečně natolik pestrý, že si tady každý najde to své. Navíc se každý rok snažíme zařadit i něco nového. Lidé se už na Helfštýn počátkem července naučili chodit, což se odráží i na dobré návštěvnosti. Navíc vstupné není vůbec vysoké. Kromě programů si mohou lidé projít hrad, navštívit vyhlídkovou věž, výstavu či mincovnu. V pátek tady proběhla krásná bohoslužba. Zkrátka - je z čeho vybírat,“ řekl Roman Prokeš ze Studia Bez kliky.

Jarmark, loutkoherci i sokolníci

Nádvoří hradu zaplnil po celé tři dny dobový jarmark s prodejci tradičních produktů. Nejrůznější řemeslníci zde přímo před zraky diváků předváděli výrobu rukodělných produktů z různých materiálů. Své řemeslo tak přiblížili například košíkář, řezbář, kovář či včelař.

Program zpestřili svým představením i loutkoherci. Velkou pozornost pak vzbudily ukázky dravých ptáků s výkladem.
Zlatým hřebem programu však bylo vystoupení žongléra Honzy Hlavsy z Cirkusu LeVitare a představení jezdců na koních ze společnosti Kvintátna, kteří diváky zavedli na bitevní pole v době vlády Marie Terezie. Mezi přítomnými byli stálí návštěvníci hradu, ale i úplní nováčci.

Poprvé na hradě

„My jsme se tady ocitli spíše náhodou. Jedeme zrovna na dovolenou do Rožnova pod Radhoštěm. Po cestě jsme uviděli cedulku s nápisem hrad, tak jsme se zastavili a jsme příjemně překvapeni. Je to tady opravdu moc hezké. Teď jsme se zrovna dívali na neuvěřitelné kousky, které předváděl žonglér. Už máme naspěch, ale rozhodně se sem chceme jednou vrátit a hrad si znovu prohlédnout,“ svěřil se jeden ze sobotních návštěvníků Petr Tomšej.

Navzdory tropickým teplotám dorazily na sobotní program převážně mladé rodiny s malými dětmi. Ty mohly po celý den tvořit v dětských dílničkách nebo se projet na ručně poháněném dřevěném kolotoči.

„Vzali nás sem manželovi rodiče. Máme s sebou ročního syna, ale ten se ještě moc nezapojuje. Musíme si počkat, až trochu povyroste,“ usmála se jedna z návštěvnic Markéta Kopečná z Kojetína.

K zajímavostem patřila i koňská historická stříkačka z roku 1914, která na Helfštýn dorazila v doprovodu staré gardy hasičů z nedalekého Veselíčka. V obležení byla po celý den také historická střelnice, ale i mincovna, v níž si děti pomocí mincmistra vyrazily malou minci a byly tak zasvěceny do starého řemesla.