Všechny jsou dílem kovářů, kteří zde v uplynulých letech působili v rámci takzvaného kovářského fóra. To letošní začalo v sobotu odpoledne a o sochu pro Helfštýn se tentokrát postará umělecký kovář Poldi Habermann.

Dvacet dva ročníků kovářského fóra, dvacet jedna uměleckých děl. To poslední vzniká v těchto dnech a nese název Nad hrobem.

„I když ten název zní trochu morbidně, smysl díla je jiný. Má vyjádřit věčný boj života se smrtí, stejně tak i fakt, že smrt k životu neodmyslitelně patří,“ říká autor díla, pětaapadesátiletý Poldi Habermann z proslulého kovářského rodu.

Za kovadlinou stál už jeho otec, velkým vzorem byl ale především strýc Alfred Habermann, jeden z nestorů kovářských srazů na hradě Helfštýně.

„Zatímco otec mě přivedl ke kovadlině, strýc Alfred mě naučil přemýšlet o kovařině jako o tvůrčím uměleckém řemesle,“ uvádí Poldi Habermann a dodává, že k řemeslu už přičichl i jeho syn a dokonce i vnuk.

Dílo vzniká v dílně na kovářském nádvoří. Vzor, asi metrová socha, stojí před jejím zamřížovaným vchodem. Ostatně právě tato mříž je prvním dílem, které kdy v rámci kovářského fóra vzniklo.

„I do našeho řemesla pronikají nové technologie, a já teď například k tvorbě používám běžné konstrukční materiály. Jenom díky jim dosáhnu toho, aby mělo dílo potřebný objem a hmotu,“ vysvětluje Poldi Habermann.

Při pohledu na obyčejnou železnou traverzu, takzvané účko, se ani nechce věřit, že z ní během týdne vznikne stejně křehká socha jako je již vytvořený vzor: skloněná postava s hlavou pod kápí, opírající se o hůl.

Poldi Habermann bude za pomoci své ženy vytvářet dílo celý týden. Po celou dobu jej budou moci při práci pozorovat návštěvníci hradu. O příštím víkendu pak vypukne akce zvaná Hefaiston, na kterou se sjedou stovky kovářů z celého světa.

„Máme přihlášky například z Uzbekistánu, Japonska nebo Nového Zélandu,“ uvádí kastelán hradu Jan Lauro. Mnoho mistrů kladiva přijede i z evropských zemí, častí jsou například hosté z Německa nebo Skandinávie.

Lauro také upozorňuje že socha Nad hrobem není prvním dílem Poldiho Habermanna, které pro Helfštýn vzniklo. Jedno z nádvoří zdobí jeho plastika Kovářské srdce, za které získal Poldi Habermann první místo na Hefaistonu v roce 1996.