Řeč je o šestadvacetiletém Jonáši Vackovi, režisérovi, který pochází z Lipníku nad Bečvou. Před rokem zavítal se svým filmovým štábem na hrad Helfštýn, aby zde natočil téměř čtyřicetiminutový snímek Janek a Anežka. Film měl v pátek večer premiéru, na kterou zavítaly stovky diváků.

„Dnešním večerem se vlastně uzavře takový okruh, kdy se tady ve středověku podle pověsti nejdříve příběh stal, pak my jsme jej tady natočili a dnes to tady ukážeme lidem,“ zmínil režisér Jonáš Vacek. Film natáčel spolu s šedesátkou členů štábu a šestnácti herci. Většinu tvořili studenti zlínské Univerzity Tomáše Bati. Pro natáčení Vacek vybíral dny, kdy byl hrad pro veřejnost zavřený, nejčastěji tedy pondělky.

„Tohle už je můj druhý film, který jsem na Helfštýně natočil. Ten první byl v prvním ročníku. Je to úžasné místo. Pokud nám bude správa hradu nakloněna, rád se sem někdy v budoucnu opět vrátím,“ řekl Jonáš Vacek. Janek a Anežka je příběh dvou zamilovaných mladých lidí zasazený do temné středověké doby, která si vyžádá svou daň. Samotné natáčení trvalo asi dvacet dnů.

Jak se studentům film povedl, mohou diváci zhodnotit ještě 18. května ve Velkém kině ve Zlíně. „Potom chceme vyrazit i někam dál,“ vyslovil přání režisér. Podle něj je Helfštýn ideálním místem také proto, že je hrad „zasažen“ moderními prvky jen minimálně, a tak vytvořit dojem, že se příběh skutečně odehrává před několika staletími, nebylo příliš složité. Filmařům navíc přálo počasí. Většina scén se odehrává na třetím nádvoří, tedy v místech, kde k příběhu podle pověsti skutečně mělo dojít.