Ještě donedávna se čeští rekreanti řecké zemi s obavou vyhýbali. Příčinou byly zprávy zdejších i zahraničních médií o tamní hospodářské velekrizi.

„Jakmile mediální bublina splaskla, lidé začali jevit o Řecko znovu zájem,“ zaregistroval vedoucí CK Bonton v Hranicích Petr Kraus, který hodnotí tuto destinaci jako velmi oblíbenou.

Pro tuto zemi se teď lidé rozhodují i proto, že tam v důsledku poklesu turistiky zlevnily nejen zájezdy, ale také zboží.

„Kromě Řecka, které se prodává asi nejvíce, jde znovu do obliby i Španělsko. Turecko už moc ne,“ zhodnotila poptávku po zahraničních zájezdech pracovnice přerovské CK Souček Sylva Rozsívalová.

S přibývajícími teplými dny jdou na odbyt i Bulharsko, Chorvatsko a Itálie. Důvodem může relativně nízká cena zájezdů, ale jediným kritériem prý určitě není.

„Dvacet až třicet procent lidí se rádo vrací do míst, která už navštívili. Zbytek klientů, ač jsou někde spokojeni, zkouší s oblibou nové a nové destinace,“ podělil se o své další poznatky Kraus.

Častěji lidé jeví zájem o dopravu autobusem. Letadla byla v poslední době méně žádaná, ale už opět nabírají na oblibě.

„Tam zase až donedávna působil strašák jménem sopka, ale už utichl,“ vysvětlil tento zvrat v chování klientů Petr Kraus.

O tuzemské zájezdy je každoročně zhruba stejný zájem. „Při současných cenách zahraničních pobytů je skoro hloupost zůstat doma,“ podotkl Kraus.

Jeho přerovská konkurence prodávala tuzemské zájezdy spíš v zimě. Teď už ně takový zájem není.

„Za včasný nákup dostali lidé koncem roku slevu, která činila nejdřív devět až deset procent a postupně se snížila třeba až na tři,“ řekla Rozsívalová.

Moře tedy letos jednoznačně hraje prim. Přesto jsou i tací, kteří si ho budou muset odpustit.

„K moři jezdíme pravidelně, každým rokem. Z rodinných důvodů budeme však letos muset zůstat doma a postarat se o nemocného příbuzného. Takže nejspíš strávíme léto na chatě,“ prozradila své plány Naděžda Kalivodová z Hranic.

V Česku zůstane také rodina Adély Volkové.

„Možná si uděláme dovolenou někde tady u nás. U moře jsme zatím nebyli, ale šetříme, protože si tam určitě chceme někdy zajet,“ uvedla mladá žena z Hranic.