Průtok vody po osmnácté hodině dosahoval 96 kubíků za vteřinu a výška hladiny byla 250 centimetrů. K vyhlášení prvního stupně povodňové aktivity by hladina řeky musela dosahovat více než tří metrů.

„V tuto chvíli je těžké něco předvídat. Situace se může změnit. Vše bude záležet na vývoji počasí,“ řekl Antonín Kurfürst z Povodí Moravy.

Hladina Moravy vystoupila včera na 260 centimetrů. Od začátku března se zvedla o celý metr. „První stupeň vyhlašujeme až v případě, že hladina dosáhne tři sta šedesáti centimetrů,“ řekla Jana Pagáčová z dispečinku Povodí Moravy.

První stupeň hrozí v Moravičanech, kde včera řeka vystoupila na sto devadesát centimetrů. „Vyhlašujeme jej při dvou stech centimetrech, ani tehdy ale obyvatelům nebude hrozit vážnější nebezpečí,“ dodala Pagáčová.

Meteorologové ode dneška předpovídají postupné ochlazování. Teploty dosáhly svého maxima včera, kdy se v mnoha místech kraje vyšplhaly až na dvanáct stupňů Celsia.

Přes den by se měly pohybovat do devíti stupňů a výjimkou nebudou ani dešťové přeháňky. Na horách budou teploty kolem nuly a smíšené srážky.

„V pátek bude v celém kraji oblačno až zataženo, teploty do sedmi stupňů Celsia a srážky dešťové, na horách sněhové,“ informoval Tomáš Ostrožlík z Českého hydrometeorologického ústavu. Podobné počasí vydrží i přes víkend.