Známý kverulant si tentokrát stěžuje na to, že ho členové volební komise v Kojetíně nenechali při volbách do Evropského parlamentu vhodit hlas do urny. Hodlá kvůli tomu podat na město žalobu.

„Přišel jsem volit a měl u sebe platný občanský průkaz i pas. Požádal jsem o volební lístky, a ty mi členové komise nedali. Tak jsem jim řekl, ať mi napíšou lístek, že mi neumožnili volit. Na to mi více členů komise řeklo, že mi takový lístek nedají. Pak mě jeden z nich vyprovodil ven,“ vylíčil svou verzi příběhu Stanislav Smetana, který se obrátil tento týden na policii v Brně a nechal o celém incidentu učinit zápis do protokolu.

Známý „hladovkář“ si přitom na postup úřadů nestěžuje poprvé. Už v minulosti upozorňoval na svou restituční křivdu a tvrdil, že se stal obětí justičního omylu.

Jeho početnou rodinu totiž v padesátých letech připravil komunistický režimu o statek v obci Rázová na Bruntálsku a Smetana se u soudu opakovaně domáhal navrácení majetku. Před sedmi lety kvůli tomu držel hladovku, pár let poté zase stál na největší křižovatce v Kojetíně a mával černým praporem.

Několik dní dokázal sedět i za komínem svého domu a snad nejznámější je jeho protest s transparenty na nádvoří Pražského hradu. Pracovníci Městského úřadu v Kojetíně mají ale pro poslední křivdu Stanislava Smetany vysvětlení.

„Měl zrušený trvalý pobyt, a tudíž nesprávný údaj v občanském průkazu. Ustřihli jsme mu tedy roh průkazu a on měl patnáct dní na to, aby si vyřídil nový,“ řekla pracovnice občanských průkazů a cestovních dokladů Městského úřadu v Kojetíně Jana Filípková.

Podle ní nemohl Stanislav Smetana vhodit hlas do urny v místnosti, kterou navštívil, proto, že pod ni nespadá místem trvalého bydliště. „Řekli jsme mu, že zde volit nemůže, a odkázali ho jinam. Není to však první případ takové stížnosti, už na nás podal několik žalob,“ vysvětlila úřednice.

Stanislav Smetana se přesto hodlá proti počínání úředníků bránit soudní cestou. „Podám žalobu na celý Městský úřad. Pořád všichni v rádiu opakovali, že je každý hlas ve volbách dobrý, tak nechápu, proč mě nenechali odvolit,“ říká rezolutně muž, který se zřejmě obrátí i na Nejvyšší správní soud v Brně.

Platnost voleb do Evropského parlamentu zatím na Přerovsku nikdo oficiálně nezpochybnil. „Nejen z Přerovska, ale ani z jiných regionů v republice jsme dosud neobdrželi žádnou písemnou stížnost na platnost voleb,“ konstatoval mluvčí Nejvyššího správního soudu v Brně František Emmert.

Podle něj mají lidé podle zákona čas na podání námitek až do 20. června, a to do 16 hodin.