„Je to skvělá možnost, jak prezentovat nejen Skaličku a Hranice, ale i celý Olomoucký kraj,“ řekla ředitelka základní a mateřské školy ve Skaličce Dušana Mužíková.

„Máme výhodu, že se nejedná o jeden strom, ale o celou alej. Navíc se ke stromům váže příběh – učíme u nich děti ze školy historii Skaličky, prvouku a ekologii,“ vysvětlila Mužíková.

O čem mluví stromy?

Výtvarný projekt, který zpracovala vychovatelka Eva Cifrová, popisuje, co všechny by strom řekl, kdyby mohl mluvit. Děti si při tom hrají na různé osobnosti, které strom mohl potkat a vidět.

Skaličce se ozval už i olomoucký hejtman Martin Tesařík, který chce alej podpořit jako reprezentanta Olomouckého kraje, kam by strom mohl přilákat více turistů.

„Všechny finálové stromy jsou jedinečné a rostou na velice zajímavých místech, mnohdy ukrytých před očima turistů. Byli bychom rádi, kdyby se finalisté díky anketě stali cílem prázdninových výletů a zároveň lidem připomněli, jak nádherné stromy u nás máme,“ uvedla koordinátorka ankety Strom roku Hana Rambousková.

Do finále se dostalo celkem dvanáct stromů z celé České republiky, z toho dvě aleje. Vyhlášení výsledků celostátní ankety se uskuteční 20. října na mezinárodní den stromů. Vítězný strom získá odborné vyšetření a postoupí do celoevropského kola soutěže Evropský strom roku.

Jak hlasovat?

Hlasovat pro alej můžete posláním SMS ve tvaru DMS STROM 11 na číslo 87 777. Cena DMS je třicet korun, dvacet sedm korun půjde na účet Nadace Partnerství, která je použije na výsadbu a ochranu stromů po celé republice.

Druhou možností hlasování jsou podpisové archy, které si může kdokoli zakoupit na internetu. „Archy také nakoupíme na akce, které se budou ve Skaličce konat. Možnost hlasovat pro stromy tak bude například na soutěži dračích lodí, která bude ve Skaličce 27. srpna,“ dodala Mužíková.

Proti skaličské aleji se pomyslně v boji o hlasy postaví například srostlé jasany z Chýnova, dub spravedlnosti z Týniště nad Orlicí nebo strom svatebčanů z Nových Hradů.

Petra Andrýsková