Policisté si v jejím rámci přizvali k společnému setkání domovní důvěrníky a správce z hranických sídlišť.

Zlodějům nejvíce vyhovuje anonymita velkých sídlišť. Proto není překvapením, že z Hranic byli pozváni zástupci domovních správ z nejkritičtějších lokalit, kterými jsou třída 1. máje, Palackého ulice a sídliště Hromůvka a kpt. Jaroše.

„Cílem dnešní akce je zapojit domovní důvěrníky a navázat s nimi spolupráci, aby nám pomáhali preventivně působit na obyvatele vytipovaných lokalit,“ informovala Irena Urbánková, tisková mluvčí přerovské policie. Podle jejích slov je důležité, aby se lidé sami starali o to, aby byl jejich majetek dostatečně zajištěn před trestnou činností.

Jedním z nejdůležitějších doporučení, jak odradit případné zloděje, jsou především zamčené vstupní dveře do domu, přední i zadní.

„Jednou z dalších součástí projektu jsou preventivní kontroly policistů ve vytipovaných lokalitách. Při nich zjišťujeme, zda jsou vstupní dveře dostatečně zajištěné,“ vysvětlila Urbánková.

Pokud policisté přijdou na nějaké nedostatky, například pokud dveře nedovírají, upozorní na problém domovního důvěrníka, případně nechají zprávu o kontrole a zjištěných nedostatcích na nástěnce v domě.

„Projekt předpokládá spolupráci obyvatel domů, bez něj by fungoval jen obtížně,“ podotkla k tomu Urbánková.

Jednou z možností, jak trestnou činností nejhůře zabezpečené lokality zabezpečit, je i zapůjčení mobilní kamery, která by daný dům monitorovala.

„Kamera se půjčuje na dobu půl roku a v některých případech se s její pomocí podařilo z daných míst kriminalitu zcela vytlačit,“ uvedla policejní mluvčí.

S některými se prostě nedomluvíte

Mnozí z přítomných domovních důvěrníků se shodli, že krádeže patří v domech k velkým problémům.

„My už jsme měli sklepy vykradené několikrát, zmizely z nich kola i jiné věci,“ svěřila se zástupkyně panelového domu v Palackého ulici.

Ta však zároveň uvedla, že ani tyto případy nepřivedly nájemníky k zodpovědnosti.

„Nejhorší je, že se snažíte pravidelně zamykat, další ale nechávají dveře odemčené. S některými lidmi se prostě nedomluvíte,“ posteskla si.

„V našem domě už se taky kradlo. Přitom se do něj běžně dostávají třeba podomní obchodníci. Když se jich zeptám, jak se k nám dostali, odpoví mi, že jim stačilo zazvonit a že jim někdo zvonkem bez problémů otevřel,“ popsala situaci domovní důvěrnice ze sídliště Hromůvka.

Projekt Bezpečný domov v bezpečné lokalitě organizuje Krajské ředitelství policie ČR v Olomouci. Na Přerovsku už proběhl na čtyřech místech, kromě Hranic i v Přerově, Lipníku a Kojetíně.