„Projekt měl dvě části. Jednak ošetření vybraných stromů v Hranicích a okolí a také výsadbu devadesáti lip velkolistých,“ uvedl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Stromy byly vysazeny u rychlostní komunikace I/47 před areálem CTPark Hranice. Větší část byla vysázena přímo u hlavní silnice, menší množství zase směrem na obec Velká.

Projekt regenerace zeleně byl spolufinancován z fondů Evropské unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu Životní prostředí. „Z vlastních zdrojů se město podílelo částkou 132 346 korun,“ poznamenal mluvčí radnice.

Z fondů Evropské unie se použila částka 329 491 korun a necelých čtyřiadvacet tisíc korun pokryla dotace ze Státního fondu životního prostředí České republiky. „Cílem celého projektu bylo zachování a obnova zeleně v městských i okolních částech Hranic,“ doplnil mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Úplně spokojeni s probíhající obnovou zeleně nejsou obyvatelé Hranic, kteří by si představovali výsadbu v trochu jiných místech.

„Nevím, proč dávají stromy někam k dálnici. Kdyby raději pořádně opravili a upravili park a stromy sázeli raději v tomto místě,“ řekl pětačtyřicetiletý Karel Kouřílek.

V tomto případě mohou ale zůstat nespokojení obyvatelé města v klidu, protože pokud jde o park Československých legií, zde se jedná o samostatný projekt, který se rozběhne nejspíše na podzim letošního roku.

„Bude probíhat výběrové řízení na firmu, která by provedla kompletní výsadbu zeleně v parku. Celá akce by měla začít už letos na podzim a poté pokračovat i v příštím roce,“ upozornil Petr Bakovský.

Řešení, které proběhlo v měsíci květnu, je souborem pěstebních opatření a postupné obnovy zeleně v Hranicích a je současně východiskem pro postupnou výměnu jednotlivých stromů v dalších letech.