Z diskuse vybrala redakce deset nejčastějších návrhů, mezi kterými teď mohou čtenáři hlasováním zvolit objekt, který nejvíce hyzdí město.

Mezi desítku nejhorších míst se dostal například i podchod pod čtyřproudou komunikací mezi sídlištěm CVH a ulicí Nová.

Hlasujte
Můžete dávat hlasy svým favoritům. Celá soutěž o největší ostudu Hranic potrvá do konce dubna. Poté hlasy sečteme a vyhlásíme vítěze.

„Podchod nepůsobí moc bezpečně ani za bílého dne. Proti ostatním ostudám má však výhodu. Je schovaný pod zemí a není ho tolik vidět,“ vtipkují čtenáři na internetových stránkách.

O tom, že podchod není bezpečný, se před rokem přesvědčila žena, která tudy procházela s dítětem v kočárku. Zhruba patnáctiletý mladík neváhal a nemluvně si vzal dokonce jako rukojmí, dokud mu žena nevydala mobilní telefon.

„Je zarážející, že se lidé bojí do podchodu, ale ještě před otevřením dálnice se nebáli přebíhat silnici. Vybudovat nový přechod blíže kruhového objezdu není pro dopravu vhodné. Ještě v letošním roce proběhne oprava přístupových ramp,“ sdělil mluvčí Hranic Petr Bakovský.

Mezi navrženými objekty nechybí ani bývalá kasárna Jaslo. Armáda dnes tyto prostory již nevyužívá. Nepodepsaný čtenář v diskusi navrhl vybudovat nové moderní městečko s byty, které by byly podobné domům v Jižní ulici. „Armáda v prvním kole nabídla objekt městu k odkoupení za částku 150 milionů korun. Zastupitelstvo loni rozhodlo, že tuto nabídku nevyužijeme,“ konstatoval Bakovský.

Několik týdnů čtenáři Hranického deníku na internetových stránkách diskutovali a navrhovali objekty, které naše město nereprezentují ve zrovna nejlepším světle. V diskusi se sešla celá řada zajímavých názorů, podle kterých jsme vybrali deset nejzajímavějších kandidátů. Na internetových stránkách máte možnost hlasovat, která hranická „hrůza“ dělá městu největší ostudu.

Fotografie spolu se stručným představením „hyzdičů města“ naleznete na této straně. Představení kandidátů na největší ostudu města Hranice nebude chybět ani na stránkách Hranického týdne.

Požádali jsme mluvčího hranické radnice Petra Bakovského, aby se ke každému problému vyjádřil.

1. průmyslová zóna bývalého LG Philips

S velkou slávou a ohňostrojem se začátkem podzimu 2001 otevírala zbrusu nová továrna na televizní obrazovky. Netrvalo však déle než pár let a firma, která lidem z Hranic přinesla stovky nových pracovních míst, se dostala do vážných potíží. V roce 2007 areál průmyslové zóny změnil majitele a název firmy, televizní obrazovky se však v Hranicích vyrábí dál. Obyvatelům Hranic vadí obrovská volná plocha, o kterou lidé přišli. „Je to obrovská krabice jako z jiného světa. Šílené,“ zmiňuje jedna z diskutujících na našem webu Hana Kopecká. Největší z budov měří na délku více než půl kilometru. „Na konci devadesátých let minulého století řešil bývalý starosta Rudolf Novák problém s vysokou nezaměstnaností. Právě nová průmyslová zóna to měla vyřešit. Celá investice měla i vedlejší přínosy, jako je například bytová výstavba na Jižní ulici nebo postavení rondelu s podchodem mezi Hranicemi a Drahotušemi,“ uvedl Petr Bakovský.

2. náměstí TGM s kašnou

Pro některé pýcha, pro jiné velká ostuda. Rekonstrukce hlavního hranického náměstí z roku 2006. Mnozí občané s novou podobou náměstíTGMnesouhlasí. Lidem vadí zejména spousta betonu a málo zeleně, diskusi vyvolává také kašna. „Kostky na náměstí jsou super v létě i v zimě, a co teprve ty sloupky,“ podotýká poněkud ironicky jedna ze čtenářek. „Vzhled náměstí je otázkou osobního vkusu. Co se týče betonových sloupků na okrajích vozovky, vše posuzovali dopravní odborníci. Když tam projede vánoční strom, vejde se tam i zásobovací auto. Pravda ale je, že někteří řidiči se chovají bezohledně,“ stěžuje si Petr Bakovský. Řadu odpůrců má i nová kašna. „Řekla bych, že největší ostudou je malý bazének na náměstí, neboli nová kašna,“ míní diskutující Lucie.

3. staveniště u zámku

Řadu let hyzdil centrum města rozpadlý dům naproti zámku. Během loňského léta byl chátrající objekt k úlevě všech kolemjdoucích zbourán. Zůstala po něm volná nevyužitá plocha v Městské památkové zóně. Vynalézaví řidiči ji využívali jako bezplatnou možnost parkování v blízkosti náměstí, vlastník pozemku však zřejmě konkurenční parkoviště zbudovat neplánuje. „Dle našich informací se tam připravuje výstavba domu, ale stavební úřad zatím konkrétní projekt neřeší,“ informoval Petr Bakovský.

4. hřbitov

Hodně vody po trvalejších deštích, to vadí návštěvníkům hranického hřbitova. „Skoro denně chodím na hřbitov. Hlavní cesta od brány až ke lvovi je v hrozném stavu. Ve vesnicích bývají tyto cesty dlážděné, ale v Hranicích ne, je to nejhorší hřbitov,“ stěžuje si jedna z návštěvnic Karla. Ta zároveň navrhuje, aby se nechaly vykopat odpadní stoky. Pokud totiž někdo napouští vodu do vázy, ta pak stéká po cestě dolů až k hlavní bráně. Přístupová cesta není zdaleka jediným nedostatkem hranického hřbitova. Lidé si stěžují také na shnilé lavičky a žádné veřejné osvětlení. „Večermámstrach, že by mě mohl někdo přepadnout,“ dodala žena.

5. podchod u sídliště CVH

Nebezpečný za světla, nepřístupný za tmy. Takový je podle slov některých obyvatel podchod pod čtyřproudou komunikací první třídy mezi sídlištěm CVH a ulicí Nová. Podchod byl zbudován zejména k usnadnění cesty na vlakové a autobusové nádraží pro obyvatele přilehlého sídliště. Lidé jej však v posledních letech již příliš nevyužívali. Stěžovali si na jeho nevhodnou polohu 200 metrů od kruhového objezdu U Sparty. Význam podchodu se ještě zmenšil loni v listopadu, kdy se otevřel nový úsek dálnice a provoz na komunikaci mezi Hranicemi a Bělotínem se výrazně snížil. Lidé nyní přecházejí mezi motorestem Sparta a parkovištěm Lidlu. „Podchod nepůsobí moc bezpečně ani za bílého dne. Proti ostatním ostudám má však výhodu. Je schovaný pod zemí a není ho tolik vidět,“ vtipkují čtenáři na internetových stránkách. O tom, že podchod není bezpečný, se před rokem přesvědčila žena, která tudy procházela s dítětem v kočárku. Zhruba patnáctiletý mladík neváhal a nemluvně si vzal dokonce jako rukojmí, dokud mu žena nevydala mobilní telefon. „Je zarážející, že se lidé bojí do podchodu, ale ještě před otevřením dálnice se nebáli přebíhat silnici. Vybudovat nový přechod blíže kruhového objezdu není pro dopravu vhodné. Ještě v letošním roce proběhne oprava přístupových ramp,“ sdělil Petr Bakovský.

6. skatepark

Smetištěm namísto skateparku nazývají mladí lidé několik překážek pro skateboardisty nedaleko hranického splavu v Žáčkově ulici. „Ke skateparku to má hodně daleko a v hranických podmínkách to tak asi zůstane napořád. Úředníci, zamyslete se,“ vzkazuje muž s přezdívkou Hranický Gold Skater. Vedení města je však přesvědčeno, že teenageři mohou být spokojeni. „Pokud skatepark někdo nazývá smetištěm, měl by se nejprve zamyslet nad tím, že smetiště si tam dělají sami ti, kteří tam chodí. Město tam nechává provádět pravidelný úklid, který stojí ročně šedesát tisíc korun. S ohledem na hluk nemůže být skatepark umístěn v obydlených částech města. Nové překážky tam byly instalovány před dvěma lety, proto letos další změny neplánujeme,“ uvedl Petr Bakovský.

7. chátrající pekárna

Nově opravený Zámecký klub, dobře vypadající zámek s věží a chátrající objekt hranické pekárny na Pernštejnském náměstí, přesně takový pohled se naskytne těm, kteří pozorují centrum Hranic z Čechovy ulice po směru proudu Veličky. „Vedle tyčícího se zámku vypadá budova pekárny jako naprostá zřícenina. Navíc je tam i hromada suti pod pekárnou, která se rok od roku zvětšuje. Okolí to moc romantiky nepřidá.A je to škoda. Čechova ulice od autobusové zastávky na Šromotově náměstí až po Synagogu v posledních letech punc romantiky dostala,“ podotýká Táňa. „Bohužel, je to soukromý objekt a město s tím těžko může něco dělat,“ řekl Petr Bakovský.

8. budova kina

Jako zachovalejší středověká zřícenina vypadá budova hranického kina Svět při pohledu ze Šromotova náměstí. Upozornila na to diskutující Verunka. „Hranické kino je státní. Stát se donedávna soudil o vlastnictví s Orlem. Jednáme o tom, že by kino přešlo do rukou města. Pak by mohla jeho zadní strana dostat nový vzhled,“ sdělil Petr Bakovský.

9. kasárna Jaslo

Absolutně bez využití je dnes objekt kasáren Jaslo v Tovární ulici v Hranicích. Kasárna mezi potokem Ludinou a vlakovým nádražím zabírají značnou plochu. Armáda však dnes tyto prostory již nevyužívá. Nepodepsaný čtenář v diskusi navrhl vybudovat nové moderní městečko s byty, které by byly podobné domům v Jižní ulici. „Armáda v prvním kole nabídla objekt městu k odkoupení za částku 150 milionů korun. Zastupitelstvo loni rozhodlo, že tuto nabídku nevyužijeme,“ konstatoval Petr Bakovský.

10. sídliště Hromůvka

Na kácení vzrostlých stromů na sídlišti Hromůvka si stěžují někteří z našich čtenářů. „To, co se teď děje se zelení na Hromůvce, je opravdu odporné. Část stromů je očesaná tak, že z nich zbylo jen jakési torzo, ořezané keře mají ke kráse také hodně daleko.A vrcholem toho všeho je kácení vzrostlých stromů, které nikomu nevadily. Je hezké, že se vysadí plno malých stromků, jenže než vyrostou, budeme betonovým sídlištěm plným ohyzdných pahýlů,“ zhodnotil situaci Martin. Obyvatelé si také dlouhodobě stěžují na zoufalý nedostatek míst k parkování, který nevyřešila ani loni nově vzniklá místa. „Letos bude pokračovat revitalizace, která přinese i další parkovací místa. Loni jsme získali dotaci čtyři miliony, letos žádáme o stejnou částku. Úprava zeleně byla potřebná a při celkové realizaci se bohužel nemůžeme vyhnout ani v první chvíli bolestivým zásahům,“ řekl Petr Bakovský s tím, že se kácí stromy ve špatném stavu, přerostlé, nebo ty, které stíní v bytech.