„Vzhledem k počtu zaměstnanců, které máme, by bylo zbytečné, abychom současný systém speciálních čipů nějak vylepšovali,“ uvedla asistentka ředitele ve firmě Elektro Lumen Petra Lajtochová. Drahotušská firma má přibližně padesát zaměstnanců a zdejší čipový systém a speciální software dává informace nejen účtárně, ale i o současném počtu zaměstnanců v areálu firmy.

S kartami si vystačí i ve větší firmě jako je hranický Cement. Zde je zaměstnáno okolo sto šedesáti lidí a jejich příchody a odchody hlídá klasický systém čipových karet.

„Lidí zde není tolik. Pokud by například na směně někdo chyběl, hned by se to poznalo,“ řekl technický ředitel Cementu Hranice Roman Michalčík. I proto zde neuvažují o nějakém dalším technologickém vylepšení. Druhým důvodem je cena.

„Myslím si, že jde o zbytečně velkou investici, která se navíc nevyplatí,“ doplnil Michalčík.

Karty hlídají i úředníky

Jedním z největších hranických zaměstnavatelů je zdejší městský úřad. Docházku jeho sto sedmadvaceti zaměstnanců hlídá stejně jako v Cementu kartový systém.

„Máme s ním dobré zkušenosti. Navíc kromě odchodů a příchodů nabízí i další možnosti jako je odchod k lékaři nebo služební cestu,“ sdělil mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

I když uznává, že ke zneužívání docházet může, k jeho vylepšení se úřad sáhnout nechystá. Důvod je stejný jako ve většině případů a jmenuje se peníze.

„Navíc docházku mají na starosti vedoucí jednotlivých odborů a pod nimi není tolik lidí, aby si je neohlídali,“ doplnil Bakovský.

Biometrická technologie je na vzestupu

Podle celorepublikového průzkumu firmy už pomalu přecházejí na modernější biometrický docházkový systém. „Pro bezkontaktní čipy se rozhodují spíše konzervativní zákazníci, zájem o ně postupně klesá. Naopak na vzestupu je dnes biometrická technologie, která představuje moderní a efektivní řešení pro kontrolu pracovníků v podniku. Výhodou je rychlost a spolehlivá identifikace zaměstnance,“ sdělil Jiří Halousek, ředitel společnosti IReSoft, která docházkový systém na trhu nabízí.

Jako hlavní důvod uvádí, že u magnetických karet mohlo docházet ke zneužití ze stran zaměstnanců, zatímco nový systém něco podobného úplně vylučuje. (zem)

Hranický deník|Propagujte i svojí stránku