„S jarními pracemi už jsme samozřejmě začali a současné počasí té činnosti na polích zatím přeje. Se setím jarních obilovin skončíme minimálně o tři týdny dříve, než bývá obvyklé," prozradil předseda Zemědělského družstva Partutovice František Maršálek.

Přestože samotné sucho doposud na plodinách nezanechalo příliš negativních následků, z dlouhodobějšího hlediska by mohlo způsobit nemalé potíže.

„Vzhledem k tomu, že přes zimu sněžilo minimálně a dlouho nepršelo, schází spodní voda. A to by mohl být problém," potvrdil dále František Maršálek.

Partutovické zemědělské družstvo se ve velké míře soustředí na pěstování brambor a vytrvalé sucho by se mohlo negativně promítnout i v jejich výnosech, tedy i v cenách pro koncové odběratele.

„I brambory potřebují vláhu, v určitém stádiu může sucho negativně ovlivnit růst hlíz. To by se mohlo zobrazit na výnosech, což se stalo například vloni," řekl.

Pochoutka pro myši a hraboše? Obilí

Nezvykle vysoké teploty naopak prospívají hlodavcům. Například myším a hrabošům nesvědčí chladné počasí, při kterém přirozeně hynou. Letošní mírná zima ale přispěla k jejich přemnožení, zemědělci přitom mají na jejich regulaci jen omezené prostředky.

Potvrzují to nejen v Partutovicích, ale také například v Jezernici na Lipnicku.

„Hlodavců je letos výrazně více než v minulých letech, protože je nevyhubilo chladno ani mlhy. Jejich populace se sice dá regulovat různými chemickými přípravky, ale je to hodně omezené i hlídané. Když chce někdo k tomuto přistoupit, musí to ohlásit na třech různých institucích. Pokud by ale byl stav akutní, nic jiného se dělat nedá," řekl agronom z Agrochovu Jezernice Ladislav Hynčica.

V hledáčku myší či hrabošů se podle slov agronoma často objevují v podstatě všechna obilí, která v současné době vegetují.