Důvodem prodloužení zkušebního provozu na mostě je překročení limitu hluku, které nyní odhalilo měření hygieniků.

Na zvýšenou hlučnost si už v minulosti stěžovali obyvatelé domů, žijící v těsném sousedství elektrárenského mostu. Kraj jim teď slibuje, že zjedná nápravu.

„Stavba měla být zkolaudována do konce června, zkušební provoz na mostě ale potrvá až do června příštího roku,“ informoval mluvčí Krajského úřadu v Olomouci Tomáš Kocych.

Podle jeho slov prokázalo měření hygieniků překročení limitů hlučnosti. Právě hladina hluku je přitom jednou z hlavních podmínek kolaudace. Kraj musí nyní provést nápravná opatření, která navrhne projektant.

„Jednou z možností je provést individuální protihluková opatření na fasádách, aby byl chráněn vnitřní prostor staveb. Výměna oken na domech za plastová je asi tím nejlepším řešením,“ nastínila jednu z možností Jarmila Lindnerová z přerovského pracoviště Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Právě k výměně oken už ale někteří nájemníci z domů ve Fügnerově ulici byli donuceni. Kvůli hluku totiž nemohli spát a mnohdy ani vyvětrat.

„Nevydrželi jsme a raději si okna vyměnili. Nedalo se tu pro ten rámus vůbec existovat. Jestli nám je ale někdo zaplatí, opravdu nevíme. Kdyby kraj aspoň investici do oken vykompenzoval tím, že nám spraví u domu chodníky,“ povzdechla si důchodkyně Vlastimila Novotná z domuve Fügnerově ulici.

Na neúnosný hluk si stěžuje i jiná z místních, důchodkyně Alena Markusová. „Je to hrůza. Pod okny jezdí kamion za kamionem. Kvůli hluku jsme ani neslyšeli televizi a hulákali na sebe jak hluší,“ řekla Alena Markusová.

I ona a její manžel nakonec nápor na nervy nevydrželi a plastová okna si pořídili. „Teď s novými okny je to úplný svátek,“ pochvaluje si žena.

Kvůli zvýšenému náporu projíždějících aut byla na Mostě Legií zbudována protihluková stěna, která ale paradoxně vadí přerovským ornitologům. Ochránci přírody si totiž stěžují na to, že je stěna smrtící pastí pro ptáky, kteří do ní za letu narážejí a hynou.

„O problému budeme nyní jednat s ornitology a se zástupci odboru životního prostředí přerovského magistrátu na společné schůzce koncem července,“ zmínil se mluvčí Krajského úřadu v Olomouci Tomáš Kocych.

Cílem plánované schůzky je najít řešení, aby k úhynu ptáků nedocházelo.