Na náměstí TGM se divákům v sobotu představily soubory z přátelských měst z Polska či Ukrajiny, jejichž členové zpěvem i tanečními vystoupeními rozpohybovali nejednoho návštěvníka. Na pódiu zatančily i členky taneční školy ISIS a vystoupila Moravská veselka či Colorado. Jak se návštěvníci shodli, mnohdy bylo těžké si z pestré nabídky vybrat.

„Od pátku neděláme nic jiného než že s dětmi pendlujeme mezi náměstími. Program je letos opravdu nabitý, konečně to tady žije,“ konstatovala třiatřicetiletá Mirka Malaníková.

Hlavní a zároveň historická část oslav probíhala už od pátku na Horním náměstí. Po obvodu celého náměstí byly rozestavěné stánky, ve kterých mohli lidé nakoupit všechno od tureckého medu, sýrů, masa, přes ručně vyráběné šperky a další rukodělné výrobky a nechyběla samozřejmě ani spousta piva.

A i tady se tančilo a zpívalo, i když trochu jinak. Kdo na náměstí dorazil, jakoby se rázem ocitl v minulosti. Mezi stánky i na pódiu se pohybovali kejklíři, středověké tanečnice, rytíři, šermíři, pouliční divadelníci a k tomu všemu vyhrávala dobová hudba.

Ať žije král

Vrcholem sobotního dne byl ale jednoznačně slavnostní příjezd krále Přemysla Otakara II. a jeho družiny. Už po osmé hodině večer se na náměstí TGM začaly scházet davy lidí a všichni netrpělivě vyhlíželi královský pár. Čekání se vyplatilo a po deváté hodině večer král s královnou přiklusali na koních v doprovodu početné družiny. Náměstím se ozývalo „Ať žije král“ a diváci nadšeně tleskali. Po vystoupení na pódium a usednutí na trůn královský pár pozdravil své „poddané“ a všichni společně si vyslechli řeč k předání městských práv Přerovu.

Poté následovaly společné oslavy na Horním náměstí, které zakončil velkolepý ohňostroj.

„Jsme opravdu nadšení, jak bylo vše dokonale připravené. Jen škoda, že je tu tak málo místa a lidé se na sebe tak mačkají. Ani to nám ale náladu nezkazilo a dnešní den jsme si opravdu užili,“ nechal se slyšet osmadvacetiletý Marek Kvapil, který dorazil s celou rodinou.

V neděli dopoledne byly přerovské hody oficiálně zahájeny svatou mší. Náměstím se i dnes po celý den bude ozývat muzika, tentokrát cimbálová a dechová. Odpoledne se zájemci mohou těšit na prohlídku kostela svatého Vavřince i s výkladem.