Část Holanďanů přiletěla na návštěvu letadlem, někteří přijeli karavanem a mobil housem. Problémy však měli v pátek všichni.

„V osm ráno jich sedm odjelo autem do Mošnova, kde mělo krátce před půl jedenáctou vzlétnout letadlo a přepravit je do Prahy. Pak přišlo ale hlášení, že letadla nelétají a tak se pro ně musel řidič vrátit a přivézt je zpátky do Hranic,“ popsala začátek problematické cesty zpátky do Holandska Jana Černá z odboru kultury hranické radnice.

Auto dojelo jen do Drážďan

Zahraničním hostům tedy nezbylo, než se vydat domů po silnici. Objednali si dodávku a ta se s nimi vydala z Hranic do Amsterodamu. Ani tato cesta však neskončila příliš slavně. „Dojeli do Drážďan a tam se jim porouchalo auto. Museli se proto ubytovat v hotelu a v sobotu pak s největší pravděpodobností pokračovali dál vlakem,“ prozradila Černá.

Radovan Langer, který měl holandskou delegaci v Hranicích na starosti, neboť je také spolupořadatelem společné česko-nizozemské výstavy, kterou tady minulý čtvrtek slavnostně zahájili, k tomu dodal: „Domů dorazila tato část výpravy v sobotu kolem půl osmé večer. Byla tedy na cestě dlouhých třicet šest hodin.“

Další dva členové zahraniční delegace se až do pondělí zdrželi v Ostravě, kde mají příbuzné. S těmi ale již Hraničtí v kontaktu nejsou a tak se mohou jen domnívat, že zvolili buď cestu autem, které pro ně přijede, vlakem nebo letadlem, jakmile to bude možné.

Z bláta je vytáhl až traktor

Ti, kteří přijeli do Hranic po vlastní ose, však nedopadli o moc lépe. Jejich mobil house totiž kvůli dešťovým srážkám zapadl na zahradě, kde přespávali, do bláta a nemohl se dostat ven.

„Musel ho vytáhnout až traktor společnosti Ekoltes, což trvalo několik hodin,“ prozradila další perličku z odjezdu holandské delegace Černá. Podle ní budou Nizozemci na svou poslední návštěvu Česka vzpomínat hodně dlouho.

„Přesto se ale v mailu, který poslali, vyjádřili o svém týdenním pobytu u nás v Hranicích velmi pochvalně,“ uzavřela s úsměvem úřednice.