Tento prestižní titul si vysloužil za úspěchy v zeměpisné a dějepisné olympiádě.

Honzu nominovala na vítězství Základní škola Šromotovo, kterou navštěvuje už devátým rokem. Úspěšně ji totiž letos v dubnu reprezentoval na dějepisné olympiádě, když si z jejího krajského kola přivezl zlato a v kole celostátním obsadil příčku s číslem deset. „Historie mě strašně moc baví. Líbí se mi historické mapy a když s rodiči cestujeme do zahraničí, nejvíce mě všude zajímají právě památky,“ líčí patnáctiletý mladík.

Jeho další zálibou je zeměpis. Oba koníčky se mu daří kloubit právě při cestách do zahraničí. „Letos o velkých prázdninách jsem byl například v Amsterodamu,“ vzpomíná Honza. Do učení ho prý rodiče nutit nemusí. „Je zvyklý se připravovat do školy už od první třídy. Vždycky jsem se mu snažila poctivě věnovat a řekla bych, že je teď někdy až příliš ambiciózní,“ říká s trochou nadsázky Honzova maminka.

Na olympiádu se Honza připravuje sám. Kromě té dějepisné uspěl letos ještě i v zeměpisné. V okresním kole byl druhý a postoupil do kola krajského. „Jeho nejoblíbenějším televizním pořadem je ČT2. Sleduje všechny dokumenty o přírodě, vesmíru, fyzice a podobně,“ prozrazuje na něj maminka. IQ test prý ještě zatím žádný neabsolvoval, ale než začal používat elektrický invalidní vozík a jezdit s ním po silnici, musel projít psychotesty. „A už tehdy, bylo to asi před čtyřmi lety, nám paní psycholožka řekla, že je Honza nadprůměrně inteligentní,“ řekla chlapcova maminka a podotkla, že neměl její syn ještě nikdy na vysvědčení jinou známku než jedničku.

Chlapcovy kvality potvrdila i komise soutěže Talent roku Olomouckého kraje. Za úspěchy v obou letošních olympiádách mu začátkem prosince přisoudila druhé místo.