Ministerstvo financí totiž obci odpustilo sankce v celkové výši 5,5 milionu korun. Porušení rozpočtové kázně prokázalo před časem šetření finančního úřadu v Přerově a organizace Transparency International kvůli tomu dokonce podala na vedení obce trestní oznámení.

Případ, který dodnes jitří emoce mezi obyvateli vesnice a radními v Horní Moštěnici, se vlekl více než dva roky.

A o co v něm jde? Obec proplatila stavební firmě Rovina práce za více než milion korun, které ale nikdo neprovedl. Vesnice přitom na stavbu protierozní ochrany v lokalitě Čupy a Šafránice dostala dotaci 3,8 milionu korun ze státního fondu životního prostředí.

Fakt, že obec porušila rozpočtovou kázeň, potvrdil letos po provedení šetření finanční úřad v Přerově. Horní Moštěnice měla kvůli chybám vrátit zpět do rozpočtu 2,7 milionu korun a navíc zaplatit penále 2,4 miliony. To se ale nakonec díky verdiktu ministerstva financí nestane.

„Jsme rádi, že můžeme realizovat naplánované investiční akce v obci,“ přijal rozhodnutí s úlevou starosta Horní Moštěnice Zdeněk Vrána (KDU – ČSL), který stát požádal o prominutí penále. Pět a půl milionu korun by totiž podle jeho slov v obecním rozpočtu citelně chybělo.

Obyvytelé obce: Penále nesmyje odpovědnost vedení obce

Obyvatelé Horní Moštěnice, kteří na problém dlouhodobě upozorňovali, ale přijali rozhodnutí ministerstva se smíšenými pocity. „Jako občan to vítám, protože sankce nepůjdou na úkor obce. Šetření finančního úřadu ale odhalilo špatné hospodaření a za tyto nedostatky nese někdo morální a právní odpovědnost,“ uvedl jeden z místních obyvatel Jiří Šafránek.

„Jsem rád, že byla občanům pokuta odpuštěna, protože ti se ničeho nedopustili. To ale nic nemění na tom, že dílo Protierozní ochrana Čupy a Šafránice nebylo v pořádku. Obec zaplatila spoustu peněz za nic. Zaplatili jsme zkrátka mercedes a místo něj dostali trabant,“ vyjádřil svůj názor jeden ze zastupitelů Horní Moštěnice Roman Kundera (ČSSD).

Podle něj se odpuštěním penále nesmyje odpovědnost vedení vesnice za špatné hospodaření.

„Došlo k porušení zákona o účetnictví, fakturaci za neprovedené práce a porušení rozpočtové kázně. To se nesmaže tím, že někdo obci odpustí pokutu,“ soudí. Na vedení obce Horní Moštěnice podala před časem trestní oznámení také organizace Transparency International, která se zabývá potíráním korupce.

Ta vedení obce viní z úvěrového podvodu a porušování povinností při správě cizího majetku.

„Obec v rozporu s ustanovením smlouvy použila dotaci na jiný než určený účel,“ uvedl v žalobě ředitel Transparency International David Ondráčka. Policie ale celé vyšetřování zastavila. „Případ byl počátkem října odložen, protože nebyla naplněna skutková podstata trestného činu,“ řekla mluvčí přerovské policie Miluše Zajícová.