A jaké že byly? Přece dýňové. V obci na Hranicku totiž slavili v sobotu odpoledne na místním výletišti dýňobraní.

Do již druhého ročníku soutěže O nejhezčí podzimní výzdobu z dýní před domem, které zde pořádá místní občanské sdružení Óježďák, se letos zapojilo celkem třicet čtyři domů ze sto dvaceti. „Je to bohužel o něco méně než vloni, ale účast hodně ovlivnilo deštivé počasí a také slimáci,“ vysvětlila starostka obce Horní Újezd Alena Veličková.

Naštěstí přemnožení slimáků ani mokré počasí na fantazii, šikovnosti a vtipnosti soutěžících nic neubralo. S rozmary přírody se vypořádali po svém. „Když se nám neurodily ty klasické velké oranžové dýně, přemýšleli jsme, co uděláme z těch malých okrasných, kterých jsme sklidili osm zeleninových beden. Napadl nás had,“ konstatovala autorka téměř desetimetrové anakondy Monika Ovčáčíková. Podobný problém s neúrodou řešila i Zdeňka Kudlíková, která se se svým sousoším Sadař stala vítězkou letošního ročníku. „Nám se neurodilo nic. Nějaké dýně nám dala starostka a protože máme jablečný sad hned u silnice ke hřišti, kde si utrhne jablko skoro každý, kdo jde kolem, napadlo mě, že udělám sadaře. Navíc ta jedna dýně mi hrozně připomínala včelí úl,“ řekla s úsměvem paní Zdeňka. Jak dále doplnila najít doma starý žebřík a nějaký ten vhodný oblek pro dýňového sadaře nebyl problém.

Na pětičlennou porotu, která byla složená ze zástupců obce Rouské a Býškovice a z Hranické rozvojové agentury, čekal vskutku nelehký úkol. Vybrat vítěze z tolika zajímavých aranžmá nebylo podle slov starostky vůbec jednoduché. „Původně jsme chtěli vyhlásit pouze pět vítězů, ale zaujalo nás více aranžmá, takže jsme mimo jiné udělili ceny i za umělecký dojem, nebo našim dětem z mateřinky patří za Křemílka a Vochomůrku mimořádná cena,“ prozradila Veličková. Porota dokonce ocenila i největší dýni. Ta letošní vážila celkem 74,4 kilogramu a vyrostla na zahradě rodiny Nováků.

Hornoújezdští mysleli ale i na šikovnost a fantazii dětí. Do soutěže O nejhezčího podzimáčka se zapojily více jak dvě desítky zručných ratolestí. Jejich výtvory mohli obdivovat návštěvníci výletiště celé sobotní odpoledne. „My jsme udělali šneka. Napadlo to mamku díky tomu tvaru té dýně. Začali jsme večer a ráno jsme ho dodělali,“ řekla osmiletá Veronika Seidlová, která Deníku prozradila, že tuto monstrózní zeleninu na zahradě pěstují pravidelně. Veroničina maminka z dýní vaří výbornou polívku i guláš. „V této soutěži ale není vítězů, protože všechny výrobky jsou moc pěkné, a tady vyhrává každý,“ dodala starostka.

Na své si na hornoújezdském dýňobraní přišli i milovníci dobrého jídla. Pořádající sdružení Óježďák zde totiž připravilo i ochutnávku nejen jídel, které se dají uvařit z dýně, ale letos byly na „jídelníčku“ i pokrmy ze zeleniny a domácí chléb a pečivo. Lidé si mohli pochutnat na polévce, guláši i sekané a to vše a´la dýně, na různých druzích nakládané zeleniny na jakýkoliv způsob či na grahamových rohlících a voňavém domácím chlebu. „Všechny ty pochoutky připravili místní lidé, aby se mohli ostatním pochlubit se svým osvědčeným receptem,“ upřesnila členka pořádajícího sdružení Irena Kociánová.

Příjemnou a přátelskou atmosféru sobotního dopoledne na výletišti v Horním Újezdě zpříjemnilo i vystoupení taneční dětské country skupiny Občanského sdružení Kalifornia z Rouského. Všem přítomným zde celé odpoledne k tanci, poslechu a dobré zábavě hrála i skupina Gaspary.